Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pharmacists experiencing shortages of every major type of medicine

Pharmacists experiencing shortages of every major type of medicine
Wielu aptekarzy donosi o problemach z dostawami. (Fot. Getty Images)
The 402 community pharmacists who responded to the Chemist and Druggist poll said HRT drugs were most commonly in short supply.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według sondy branżowego portalu, farmaceuci doświadczają niedoborów wszystkich głównych rodzajów leków, w tym zastępczej terapii hormonalnej (hormone replacement therapy - HTZ), leków antydepresyjnych i tabletek przeciwpadaczkowych.

Spośród wszystkich farmaceutów środowiskowych, którzy odpowiedzieli na ankietę, aż 84% respondentów stwierdziło, że ma duże problemy ze zdobyciem leków HTZ.

Brakuje również leków na ciśnienie krwi (67%), środków antykoncepcyjnych i środków przeciwbólowych. 58% ankietowanych ma problemy z zaopatrzeniem w leki przeciwpadaczkowe, podczas gdy inni jako nieosiągalne wymienili leki na chorobę Parkinsona.

Jeden z respondentów stwierdził, że stres związany z próbą zaopatrzenia się w medykamenty sprawił, że po 35 latach bycia farmaceutą porzucił zawód. Inny stwierdził, że jego zespół farmaceutyczny "ledwo sobie radzi i wszyscy są na krawędzi".

Bycie farmaceutą to bardzo odpowiedzialne zadanie. (Fot. Getty Images)

Farmaceuci przyznali także, że mają trudności w wyjaśnieniu problemów z zaopatrzeniem "zdenerwowanym i zdesperowanym" pacjentom oraz że spędzają z nimi mniej czasu z powodu obciążenia wynikającego z niedoboru leków.

Eksperci winą za niedobory obarczają problemy związane z produkcją i dostawami. Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (DHSC) stwierdził jednak, że nie ma dowodów na to, iż bieżące trudności są wynikiem Brexitu.

DHSC potwierdził, że ma świadomość ciągłych problemów z dostępnością niektórych produktów HTZ i współpracuje z dostawcami w celu utrzymania ogólnej podaży. Poradził także, by każdy dotknięty brakami pacjent omówił z lekarzem alternatywny sposób leczenia.

"W pełni rozumiemy obawy tych, którzy wymagają codziennego przyjmowania leków i chcemy ich uspokoić - robimy wszystko co w naszej mocy, aby zapewnić niezbędne leki wszystkim potrzebującym" - głosi oświadczenie DHSC.

Wielu pacjentów nie mogło kupić potrzebnego leku. (Fot. Getty Images)

Na początku tego roku dostawcy NHS poinformowali BBC, że szpitale w całej Anglii doświadczają niedoborów leków z powodu "gromadzenia zapasów i presji cenowej w miarę zbliżjącego się terminu Brexitu".

Dr Farah Jameel z British Medical Association stwierdził: "Istnieje wiele różnych przyczyn niedoborów leków, ale sytuacja pogarsza się drastycznie i może mieć to wpływ na tempo w jakim pacjent otrzyma niezbędną pomoc".

"Często nie wiadomo, że lek jest niedostępny, dopóki pacjent nie wróci z apteki. Dodatkowe wizyty u lekarza rodzinnego na znaczne obciążenie pracą oraz powodują dodatkowy stres u pacjentów" - dodał dr Jameel.

Czytaj więcej:

"Kobiety z menopauzą powinny być chronione w miejscu pracy"

1 na 4 dorosłych w Anglii uzależniony od leków?

Telefoniczna Informacja Pacjenta czynna non stop

University College London: Najpopularniejszy antydepresant w UK nie działa

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement