Menu

Pew Research Center: Polacy podzieleni wobec homoseksualizmu

Pew Research Center: Polacy podzieleni wobec homoseksualizmu
Co drugi Polak uważa homoseksualizm za coś złego. (Fot. Thinkstock)
48 proc. Polaków uważa, że homoseksualizm jest moralnie naganny, podobny odsetek sądzi, że jest akceptowalny albo moralnie obojętny - wynika z raportu Pew Research Center, który badał przekonania i praktyki religijne w wybranych krajach Europy Środkowej i Wschodniej.
Reklama

Wyniki badań przedstawiono w poniedziałek podczas seminarium "Religijność i przynależność narodowa w Europie Środkowo-Wschodniej".

Poza Polską przebadano: Mołdawię, Grecję, Armenię, Gruzję, Serbię, Rumunię, Ukrainę, Bułgarię, Białoruś, Rosję, Chorwację, Litwę, Węgry, Estonię, Bośnię, Łotwę i Czechy. Łącznie na tych terenach 18 proc. mieszkańców wyznaje katolicyzm, 57 proc. prawosławie.

Dr Neha Saghal, dyrektor Pew Research Center, zauważyła, że w Polsce, w porównaniu z innymi badanymi krajami, liczba dominicantes, czyli osób, które co niedzielę uczęszczają na mszę św., jest bardzo wysoka.

"Jednocześnie można zaobserwować, że stosunek do takich kwestii jak homoseksualizm, antykoncepcja i aborcja, jest zróżnicowany. Z jednej strony 48 proc. Polaków uważa, że homoseksualizm jest moralnie naganny, z drugiej strony podobna liczba badanych uważa, że jest on akceptowalny albo że nie jest kwestią moralności" - poinformowała dr Saghal.

W raporcie można przeczytać, że "w całym regionie młodzi dorośli (czyli poniżej 35. roku życia) w mniejszym stopniu sprzeciwiają się homoseksualizmowi i częściej niż starsi popierają legalizację małżeństw homoseksualnych".

Saghal Podała też, że według 26 proc. badanych, żona powinna być posłuszna mężowi, a 46 proc. sądzi, że społecznym obowiązkiem kobiet jest urodzenie dziecka. Zaznaczyła, że te odsetki są o wiele niższe niż w krajach, w których dominującą religią jest prawosławie. Z raportu wynika m.in., że "mniej więcej czterech na dziesięciu dorosłych w krajach z większością prawosławną twierdzi, że przy wysokim bezrobociu mężczyźni powinni mieć większe prawo do pracy". 

Prof. Krzysztof Koseła, dziekan Wydzału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego na podstawie zaprezentowanych badań ocenił, że teza o postępującej sekularyzacji Polaków jest niezwykle uproszczona. "Dane z lat 60. i 70. z Polski pokazują, że 30 proc. ankietowanych określało siebie jako osobę niewierzącą. Z najnowszych danych wynika, że jako osobę niewierząca określa siebie 7 proc."

Dr Tadeusz Szawiel z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego podkreślił, że z zaprezentowanych badań wynika, że w krajach, w których dominującą religią jest prawosławie, religijność odżywa. "Komunizm był efektywny w zwalczaniu religijności. Od początku lat 90. mamy do czynienia ze wzrostem znaczenia religijności w krajach, gdzie dominuje prawosławie".

Raport został opracowany przez Pew Research Cente w ramach projektu Pew-Templeton Global Religious Futures, który analizuje zmiany w życiu religijnym i ich wpływ na społeczeństwa na całym świecie. Projekt Global Religious Futures jest finansowany ze środków funduszu Pew Charitable Trusts i Fundacji Johna Templetona (John Templeton Foundation).

 

  Komentarze


  • Czytelnik
   16 maja 2017, 08:20

   Nic nie mam do homoseksualistow , katolikow czy muzulmanow. Za to mam sporo do idiotow ktorzy ze wzgledu na kolor skory, rase, wyznanie, poglady, orientacje seksualna
   Dyskryminuja innych ludzi!!
   Wlasnie takich swirow i psycholow trzeba napietnowac i osadzac w wiezieniach.

  • Bzdury Bzdury Bzdury.
   16 maja 2017, 10:19

   jak można ufać tym bzduromktóre oni piszą w Polsce mamy 97% ludzi ochrzczony katolików wierzących którzy znają Słowo Boże które Potępia grzech sodomski ..to w końcu jesteśmy za Chrystusem czy ...no właśnie sam sobie odpowiedz za kim idziesz ., czego szukasz w życiu , jakie wartość wyznajesz???

  • THC
   16 maja 2017, 12:33

   97% - spoleczenstwa w Polsce to plebs.

  • KKD
   16 maja 2017, 12:36

   97% ochrzczonych na sile, nikt mnie o to nie pytal, 35 lat otwarcie glosilem co mysle i czuje i jakie wartosci wyznaje, niepotrzebny mi kosciol ani religia do zycia, niestety musialem wyjechac z Polski bo w regionie Podlasia i Mazur presja jest tak ogromna, ze nie da sie zyc bez czarnej mafii,

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 23.04.2018
  GBP 4.779 złEUR 4.180 złUSD 3.416 złCHF 3.495 zł

  Sport


  Reklama