Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Koniec wolnego internetu. Ludzie jak cyborgi"

"Koniec wolnego internetu. Ludzie jak cyborgi"
Zdaniem Petera Sunde, współczesna ludzkość przypomina cyborgi, a internet został podporządkowany interesom wielkich korporacji. (Fot. Getty Images)
'Walka o wolność internetu została przegrana na rzecz korporacyjnej i rządowej kontroli' - ocenił w Berlinie podczas konferencji Transmediale współzałożycieli The Pirate Bay, Peter Sunde.
Reklama
Reklama

36-letni Sunde, współzałożyciel jednej z największych stron pośredniczących w wymianie plików w systemie P2P, publicznie zabrał głos drugi raz od listopada 2014 r., gdy opuścił szwedzki areszt.

Zdaniem współzałożyciela The Pirate Bay, skończył się czas wolnego internetu, który - jak mówił - został podporządkowany interesom wielkich korporacji (Facebook, Google, Amazon), stając się jednocześnie przestrzenią nadzoru nad obywatelami, prowadzonego przez agencje rządowe.

Sunde krytykował przede wszystkim działalność amerykańskiej administracji, odnosząc się m.in. do informacji ujawnionych przez Edwarda Snowdena. Negatywnie ocenił także strategie gigantów technologicznych, wywodzących się z USA, obliczoną na czerpanie zysków z obrotu danymi na temat swoich użytkowników.

Pochodzący ze Szwecji, ale o norwesko-fińskich korzeniach współzałożyciel The Pirate Bay podkreślał także, że w wyniku innowacji technologicznych ludzie stali się "cyborgami - istotami będącymi zawsze online". Jego zdaniem, w związku z tym trudno jest oddzielić pracę i czas wolny, sferę prywatną od publicznej.

Aktywista dystansował się jednocześnie od ruchów społecznych walczących o wolność w internecie, które były szczególnie aktywne podczas protestów przeciwko porozumieniom ACTA i SOPA, twierdząc, że marsze i dołączanie do wydarzeń na portalach społecznościowych, to o wiele za mało.

Wystąpienie Sundego wpisało się w motto tegorocznej edycji festiwalu - capture all (gromadzenie wszystkiego lub raczej wszystkiego tego, co się da). Goście oraz uczestnicy wydarzenia (artyści, krytycy, naukowcy) mają krytycznie odpowiedzieć na postępującą tendencję do gromadzenia danych, śledzenia użytkowników, ale także dobrowolnego sprowadzania kolejnych obszarów naszego życia do zbiorów danych - aktywności fizycznej, informacji o podróży, relacji towarzyskich, przekonań itp. Jest to obecnie możliwe dzięki takim rozwiązaniom jak technologie ubieralne, media społecznościowe czy geolokalizacja.

28. edycja Transmediale odbywa się w Berlinie w dniach 28.01-2.02. Weźmie w niej udział kilka tysięcy uczestników i gości. Jest to jeden z największych festiwali tego typu na świecie.

The Pirate Bay (TPB) to strona internetowa, będąca wyszukiwarką plików w sieci peer-to-peer, korzystająca z protokołu BitTorrenta oraz magnet link. Strona została założona w 2003 roku przez Gottfrida Svartholma, Fredrika Neij i Petera Sunde'a. TPB nie hostuje żadnych plików – również tych, których rozpowszechnianie może naruszać prawo autorskie, a udostępnia jedynie odnośniki do danych zasobów, w postaci plików torrent.

W 2009 roku twórcy strony zostali oskarżeni o ułatwienie pobierania materiałów chronionych prawem autorskim. Uznani winnymi zostali skazani na kilkumiesięczne kary więzienia oraz grzywnę w wysokości 46 milionów koron.

W niektórych krajach dostawcy usług internetowych nakazami sądów zablokowali dostęp do domeny.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 22.04.2024
    GBP 5.0131 złEUR 4.3203 złUSD 4.0540 złCHF 4.4505 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama