Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pedophilia in the Church: A state commission asks Catholic convents for information and records

Pedophilia in the Church: A state commission asks Catholic convents for information and records
Uzyskane dane posłużą ocenie skali wykorzystania seksualnego przez duchownych w Polsce. (Fot. Getty Images)
More than 70 letters requesting information and files of criminal and administrative proceedings were sent to representatives of Catholic male religious congregations, the State Commission for Pedophilia in Poland informed today.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Uzyskane dane posłużą ocenie skali wykorzystania seksualnego w Polsce. Podobnie jak informacje otrzymane od przełożonych innych kościołów chrześcijańskich oraz dane z akt ponad 2 500 postępowań prowadzonych przez instytucje państwowe" - podkreślono w komunikacie Państwowej Komisji.

Komisja, jak wyjaśniono, zwraca się do zakonów o udzielenie informacji, czy w okresie od 1 stycznia 2001 r. do chwili obecnej prowadzone były procesy karno-administracyjne wobec osób duchownych, wskazywanych jako sprawcy wykorzystywania seksualnego małoletnich poniżej 15. roku życia. Zwraca się również o przesłanie akt spraw lub - jeśli te się nie zachowały - streszczeń spraw zakończonych.

"Uprawnienia Państwowej Komisji związane z wglądem do akt postępowań kanonicznych wynikają z ustawy regulującej jej funkcjonowanie. Jednym z podstawowych zadań jest bowiem badanie sposobu reagowania m.in. organizacji i podmiotów w zakresie wyjaśniania przypadków nadużyć seksualnych" - zaznaczono.

Jak wskazano, zarówno to, jak i monitorowanie działań podejmowanych przez organizacje i podmioty, w tym kościoły i związki wyznaniowe "wymaga ze strony organizacji i podmiotów współpracy w zakresie niezbędnym do dokładnego wyjaśnienia spraw". "W konsekwencji, dla skutecznego współdziałania konieczne jest udostępnienie Państwowej Komisji odpowiedniej dokumentacji" - zauważono.

"W swoich wystąpieniach Państwowa Komisja wskazuje także na zniesienie przez Watykan tzw. tajemnicy papieskiej w sprawach dotyczących nadużyć seksualnych oraz liczy na dobrą wolę współpracy wszystkich instytucji i organizacji dla zwiększenia ochrony małoletnich przed przestępstwami seksualnymi" - podkreślono.

Komisja zaznaczyła, że w maju do zwierzchników polskich Kościołów (prawosławnego, greckokatolickiego, ewangelicko-reformowanego, luterańskiego, zielonoświątkowego oraz zboru Świadków Jehowy) wysłane zostały prośby o informacje nt. postępowania w przypadku wykorzystywania seksualnego małoletnich w tych wspólnotach. "Kościoły zielonoświątkowy i ewangelicko-reformowanego poinformowały o procedurach i zasadach wewnętrznych dotyczących ochrony małoletnich. Kościoły obrządków wschodnich powiadomiły o braku zgłoszeń takich przypadków" - podała.

"Państwowa Komisja nie otrzymała natomiast danych ani akt od organów Kościoła katolickiego (pisma wysłano do biskupów ws. procesów karno-administracyjnych oraz do sądów biskupich ws. postępowań kanonicznych). Wskazany do współpracy z Państwową Komisją delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak wymienił jako dysponenta akt watykańską Kongregację Nauki i Wiary. W związku z tym, 23 czerwca br. Państwowa Komisja zwróciła się bezpośrednio do Stolicy Apostolskiej o dane dotyczące prowadzonych oraz zakończonych postępowań, w których oskarżonymi są duchowni pracujący na terenie Polski" - przypomniano w dzisiejszym komunikacie.

Czytaj więcej:

Szczyt w Watykanie: Ponieśliśmy porażkę, musimy szukać przebaczenia

"Dokumenty ws. pedofilii w Kościele były niszczone"

Watykan: Powstanie system zgłaszania pedofilii i zaniedbań

Pedofilia w Kościele: Duchowni w Anglii i Walii skrytykowani w specjalnym raporcie

Angielska federacja "winna zaniedbań w związku z aferą pedofilska w brytyjskim futbolu"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement