Paralympics: Kozakowska's gold in a club throw, Stoltman's bronze in a shot put

Róża Kozakowska zdobyłą złoty medal dla Polski! (Fot. Twitter/@MagdaKorzekwa)
Róża Kozakowska won the gold medal in the club throw in the F32 class during the Paralympic Games in Tokyo. In the shot put, the bronze medal was won by Lech Stoltman (F55). Earlier, Michał Derus took second place in the final of the 100 m race in the T47 class.

Kozakowska uzyskała wynik 28,74 m, co jest rekordem świata.

Natomiast rezultat Stoltmana w pchnięciu kulą to 12,15 m. 36-letni zawodnik zdobył brąz także pięć lat wcześniej - podczas igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro.

Drugi w biegu na 100 m Derus również powtórzył swój sukces - srebro z Rio de Janeiro. Czasem 10,61 s ustanowił w piątek rekord Europy.

Wszystkim medalistom pogratulował na Twitterze wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Biało-czerwoni w stolicy Japonii mają już łącznie sześć medali, ale jeden prawdopodobnie zostanie odebrany. O stosowanie dopingu podejrzewani są kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy zajęli trzecie miejsce na 4000 m.

Na drugim stopniu podium stanął Adrian Castro w indywidualnym turnieju szablistów grupy B, a na trzecim sztangistka Justyna Kozdryk.

Paraolimpiada w Tokio zakończy się 5 września.