Menu

PSL chce informacji premier o działaniach podjętych w związku z Brexitem

PSL chce informacji premier o działaniach podjętych w związku z Brexitem
Brexit staje się dużym wyzwaniem dla polskiego rządu z uwagi na dużą liczbę Polaków w UK. (Fot. Thinkstock)
Jakie kroki podjął rząd, żeby utrzymać pozycje Polaków w Wielkiej Brytanii i zabezpieczyć ich interesy po Brexicie - tego chce się dowiedzieć PSL, które domaga się złożenia przez gabinet Beaty Szydło informacji w tej sprawie na najbliższym posiedzeniu Sejmu.
Reklama

"Na najbliższym posiedzeniu Sejmu domagamy się informacji premier Szydło i całego rządu na temat działań podjętych w związku z Brexitem. Co do tej pory rząd zrobił? Jakie kroki podjęła premier, minister spraw zagranicznych? Jakie podjęła kroki polska dyplomacja, żeby utrzymać pozycje Polaków w Wielkiej Brytanii, żeby zabezpieczyć ich interes, żeby zabezpieczyć interes rodzin, które często są rozdzielone i często korzystają z różnego rodzaju uprawnień, choćby uprawnień socjalnych?" - pytał na konferencji w Sejmie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ocenił, że te uprawnienia "nie mogą w żaden sposób być ograniczone". "Te tendencje do ograniczania benefitów socjalnych pojawiają się również w Niemczech - tu nas broni Komisja Europejska" - wskazał lider ludowców.

Jak mówił, "po tej euforii związanej z powrotem z Brukseli trzeba przejść do realnej polityki i pokazać, co się naprawdę chce zrobić".

"Niech już te emocje radości, które towarzyszyły premier i całemu PiS-owi, może opadną i niech pokażą, jaka jest strategia działania w związku z Brexitem - punkt po punkcie, krok po kroku - i co zostało zrobione" - zaznaczył prezes Stronnictwa. "Inaczej nie możemy dać wiary w jakąkolwiek strategię" - stwierdził Kosiniak-Kamysz.

W poniedziałek wieczorem obie izby brytyjskiego parlamentu przyjęły ustawę upoważniającą premier Theresę May do rozpoczęcia negocjacji ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Szefowa rządu planuje uruchomić proces Brexitu przed końcem marca.

Wcześniej Izba Gmin odrzuciła zgłoszone przez Izbę Lordów poprawki, które gwarantowały prawa obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii po wyjściu z Unii i dawały posłom prawo weta wobec warunków tzw. Brexitu.

Premier Szydło pytana we wtorek na konferencji, w kontekście decyzji parlamentu brytyjskiego, czy "Polska traci sojusznika w Wielkiej Brytanii" odpowiedziała, że kraj ten "jest dla Polski ważnym partnerem gospodarczym, jest ważnym partnerem również w zakresie bezpieczeństwa i obrony".

"Pani premier Theresa May na ostatnim szczycie w Brukseli powiedziała: Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, ale nie opuszcza Europy. Myślę, że to jest najlepsze podsumowanie tego typu dywagacji" - podkreśliła szefowa polskiego rządu.

Premier Szydło zapewniała, że Wielka Brytania jest i będzie dla Polski ważnym partnerem. Podkreśliła również, że polski rząd będzie współpracował z Wielką Brytanią, tak jak obecnie, choć zasady współpracy będą być może nieco inne.

 

  Komentarze


  • Chlebak
   16 marca 2017, 06:38

   Nie ma żadnych kroków ! Wywalić wszytakich na zbity pysk! Ja sie nie przejmuje bo mam gdzie wracać ale niestety biedota która nie myśli przyszłościowo zawsze zostaje na lodzie taka prawda ! Zostanę ile mozna a pózniej sobie wrócę do mojego królestwa ! Pozdro biedaki

  • Uk-pl
   16 marca 2017, 07:00

   to jakas farsa !! znowu za plecami polskich migrantow w uk beda. snuc plany na swoja kozysc to jakis obled.. ile mozna czekac !! jesli pol.. rzad nic nie zrobi !! to ja ich pierd... zekne sie polskiego obywatelstwa.. !!! bo ile czlowiek moze ?!!

  • Kj
   16 marca 2017, 09:20

   Do Uk-pl : naucz sie najpierw pisowni a pozniej cos pisz , ciulu.

  • Uk-pl
   16 marca 2017, 09:46

   chlebak ty pajacu !!! przez takich jak ty uk mam problemy .. jestes jak pasozyt !! wysiesz soki a potem nara robcie co chcecie !.. chetnie oklepalbym ci ta facjate ..!!

  • Alex
   16 marca 2017, 10:54

   Nasz rzad brac sie do roboty ,pokazac jak potraficie nas bronic!!Bo jak narazie Nasza premier zamiasr zajmowac sie nagonka na Tuska niech zacznie bronic praw naszych rodakow.Az zal sluchac ze nie ma kto za nami sie ujac.To chore.

  • Ona
   16 marca 2017, 10:56

   Kj sam jestes ciulem! Naukowiec sie znalazł....tu wypowiada sie kazdy,kto ma cos do powiedzenia,pisze,co czuje....Fajnie,ze jest taka mozliwosc na tym portalu! Wiec sie nie czepiajmy pisowni tylko poglądow! Faktycznie zyjemy w NIEPEWNOSCI! Chcemy jak najszybciej uslyszec prawde......

  • Chlebak
   16 marca 2017, 16:03

   do UKpl no to dawaj chodz obij mi facjate ! dam ci moj adres ! przyjedz z mamusią ty beneficiarzu ! rób w majty bo niedługo cie deportują !

  • To ja
   25 marca 2017, 08:03

   Chlebak używaj swojego prawdziwego nicka ty pomyju i uważaj żebyś się w tym swoim królestwie nie zachłysnął suchym chlebem ,zasuwaj do pośredniaka po swoje 100 zł i odkładaj do skarpety bo w Polsce emerytury obcinają , Alex a co niby dał ci takiego tusk? hahahahahaha

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 26.04.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.239 złUSD 3.483 złCHF 3.540 zł

  Sport


  Reklama