Menu

Ożywienie na irlandzkim rynku pracy. Zobacz, jakie zawody są poszukiwane

Ożywienie na irlandzkim rynku pracy. Zobacz, jakie zawody są poszukiwane
Irlandzki rynek pracy pozostaje atrakcyjny dla przedstawicieli wielu zawodów. (Fot. Thinkstock)
Irlandzki rynek pracy zaczyna się wyraźnie ożywiać - w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej ofert dla kucharzy, pracowników hoteli i restauracji oraz budowlańców.
Reklama

Według ostatnich statystyk portalu rekrutacyjnego irishjobs.ie, w drugim kwartale 2017 pojawiło się o 22% więcej niż rok temu ofert zatrudnienia w sektorze cateringu i hotelarstwa. Trend dotyczy całego kraju.

“Kwiecień, maj i czerwiec to szczyt rekrutacyjny w hotelarstwie i cateringu, gdy sektor przygotowuje się do lata. W tym roku odnotowaliśmy 22-procentowy wzrost liczby ofert, co wskazuje na ożywienie w branży” - informuje Orla Moran z IerishJobs.ie.

Specjalistka podkreśla, że choć powszechnie mówi się o niedoborach wykwalifikowanych pracowników w branży IT, to problem ten jednakowo dotyczy gastronomii i hotelarstwa.

“Firmy mają problem ze znajdowaniem doświadczonych osób do obsługi cateringu oraz kucharzy” - podkreśla.

W ostatnim roku ożywienie zapanowało także w sektorze budowlanym. Odnotowano tu 21-procentowy wzrost liczby ofert. Szczególnie poszukiwani są geodeci oraz inżynierowie.

Jednocześnie o 2% wzrosła ilość wakatów w bankach, ubezpieczeniach oraz finansach.

Pracę łatwiej jest dziś znaleźć właściwie we wszystkich sektorach, bezrobocie osiągnęło bowiem poziom najniższy od 9 lat. Tylko w czerwcu liczba osób bez zatrudnienia spadła o 900.

Stopa bezrobocia wynosi aktualnie - według Centralnego Urzędu Statystycznego (CSO) - 6,3%. W czerwcu bez pracy było 139,4 tys. ludzi - to o 42,1 tys. mniej niż rok temu. Dzięki temu Irlandia plasuje się o 3 punkty poniżej średniej krajów strefy euro.

Zdaniem ekonomistów, w nadchodzących miesiącach stopa bezrobocia ma spaść poniżej 6%. Z jednej strony jest to dobry trend, ponieważ oznacza zwiększenie wydatków konsumenckich oraz obniżenie subwencji na opiekę społeczną. Z drugiej jednak specjaliści ostrzegają, że bezrobocie niższe niż 6% jest bliskie pełnego zatrudnienia, a to może grozić przegrzaniem rynku pracy.

 

  Komentarze


  • IceCoolRoman
   18 lipca 2017, 15:38

   Niezla draka. Jak sie rynek przegrzeje to trzeba bedzie chlodzic wiec bedzie popyt na specjalistow od chlodzenia.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 20.04.2018
  GBP 4.766 złEUR 4.172 złUSD 3.388 złCHF 3.483 zł

  Sport


  Reklama