Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ostrygi po ponad 100 latach nieobecności wracają do Szkocji

Ostrygi po ponad 100 latach nieobecności wracają do Szkocji
Czy ostrygi zadomowią się ponownie w Dornoch Firth w Highlands w Szkocji? (Fot. Getty Images)
Ostrygi, które kiedyś wyławiano w wodach wokół gór Highland, wróciły do Dornoch Firth. Tych jadalnych mięczaków nie było tam od ponad wieku. Szkoci mają nadzieję, że znów zadomowią się w regionie. Projekt sponsoruje destylarnia whisky.
Reklama
Reklama

Fabryka Glenmorangie ruszyła z ambitnym projektem ochrony środowiska w Szkocji. Destylarnia chce, aby w północno-wschodniej części regionu ponownie zagościły ostrygi. Te jadalne mięczaki zupełnie tam wyginęły.

Naukowcy z Heriot-Watt University z Edynburga, w ramach planu ochrony środowiska, wprowadzili do wód Dornach Firth 300 okazów ostryg. Jeśli ostrygi przetrwają, biolodzy stworzą tam specjalną rafę o wielkości czterech hektarów.

Pierwsza inspekcja wykazała, że przetrwało 90% ostryg, co budzi nadzieję na pomyślność projektu. Ostrygi są niezwykle cenne dla ekosystemu, stanowią bowiem rodzaj naturalnego filtra, oczyszczającego wodę.

Degradacja naturalnych siedlisk spowodowała, że liczba ostryg zmniejsza się w zatrważającym tempie. W niektórych regionach wyginęło już niemal 99 proc. małż.

Biolodzy podkreślają, że ostrygi to nie tylko wykwintna potrawa, ale też ważna część morskiego ekosystemu, pozwalająca utrzymać czystość wód. Naukowcy apelują, aby zakazać połowów wszędzie tam, gdzie liczebność mięczaków spadła poniżej 10 proc. w porównaniu z poprzednim stanem.

Gatunki oceaniczne filtrują wodę z toksyn i chronią linie brzegowe. Zmniejszają również ryzyko eksplozji rozkwitu alg, takich jak czerwona fala.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama