Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Osoby otyłe codziennie cierpią z powodu odrzucenia i uprzedzeń"

"Osoby otyłe codziennie cierpią z powodu odrzucenia i uprzedzeń"
Ofiary "weightismu" często wierzą, że "zawstydzające i nieprzydatne komentarze" pod ich adresem są właściwe i zasadne... (Fot. Getty Images)
Ludzie otyli codziennie spotykają się z uprzedzeniami i szufladkowaniem - dowodzą wiodący irlandzcy eksperci. We wtorek odbył się w Belfaście ogólnoirlandzki zjazd Obesity Action Forum, podczas którego poruszono między innymi temat stygmatyzmu nadwagi.
Reklama
Reklama

„Osoby z otyłością regularnie spotykają się w Irlandii z odrzuceniem społecznym, są traktowani jako leniwi, zachłanni i niepotrafiący zmotywować się do odchudzania. Ten negatywny obraz jest często powielany przez media, a nawet przez niektórych pracowników służby zdrowia. Wszystko to sprawia, że osoby te tracą poczucie własnej wartości” - informuje dr Marian O’Reilly, główna dietetyczka Safefood.eu.

Specjalistka podkreśla, że otyłość powinna być traktowana jako objaw problemów mentalnych.

„Jeśli zaczniemy traktować otyłość jako problem medyczny czy schorzenie, to pomoże zmazać społeczny stygmat — a o to nam właśnie chodzi” - tłumaczy.

Dr O'Really użyła podczas swojego wystąpienia na forum słowa „weightism” na określenie prześladowania osób o nadmiernej masie ciała. Podkreśliła, że cierpią one z powodu uprzedzeń w szkole, domu, pracy, a nawet służbie zdrowia. Co więcej, jak informuje amerykańskie stowarzyszenie National Eating Disorders Association, ofiary „weightismu” często wierzą, że „zawstydzające i nieprzydatne komentarze” pod ich adresem są właściwe i zasadne.

„Osoby doświadczające stygmatyzacji z powodu wagi są w pułapce. Mogą poszukać pomocy u lekarza czy w innym miejscu, ale pomoc faktycznie może wyzwolić i wzmocnić wstydliwe uczucia, jakich taki człowiek doświadcza w swoim codziennym życiu. To prowadzi do unikania służby zdrowia, a nawet szukania pociechy w jedzeniu” - podkreśla rzeczniczka organizacji.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama