Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

OpenAI to use FT journalism to train artificial intelligence systems

OpenAI to use FT journalism to train artificial intelligence systems
The Financial Times has struck a deal with the ChatGPT developer OpenAI that allows its content to be used in training artificial intelligence systems. The FT will receive an undisclosed payment as part of the deal, which is the latest to be agreed between OpenAI and news publishers.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zgodnie z warunkami umowy, "FT" udziela licencji na wykorzystanie swoich materiałów przez OpenIA, aby pomóc w opracowaniu technologii generatywnej sztucznej inteligencji, która może tworzyć tekst i obrazy będące nie do odróżnienia od tych stworzonych przez ludzi.

Umowa pozwala również ChatGPT odpowiadać na pytania krótkimi streszczeniami artykułów z "FT", z linkami do strony internetowej FT.com. Oznacza to, że 100 mln użytkowników chatbota na całym świecie może poprzez niego uzyskać dostęp do tekstów "FT", wraz z linkiem do materiału źródłowego.

"Oprócz korzyści dla FT, istnieją szersze implikacje dla branży. Oczywiście słuszne jest, aby platformy AI płaciły wydawcom za korzystanie z ich materiałów. OpenAI rozumie znaczenie przejrzystości, atrybucji i rekompensaty - wszystko to jest dla nas niezbędne. Jednocześnie w interesie użytkowników jest, aby te produkty zawierały wiarygodne źródła" - wyjaśnił dyrektor generalny "FT" John Ridding.

Jest to piąta taka umowa zawarta przez OpenAI w ciągu ostatniego roku, wcześniej firma zawarła je z amerykańską agencją Associated Press, niemieckim wydawnictwem Axel Springer, francuską gazetą "Le Monde" i hiszpańskim wydawnictwem Prisa Media.

Warunki finansowe umowy z "FT" nie zostały ujawnione, ale brytyjski dziennik zauważa, że Axel Springer oczekuje, iż zarobi dziesiątki milionów euro rocznie na umożliwieniu OpenAI dostępu do treści ze swoich tytułów, takich jak "Bild", Politico i Business Insider.

Umowa ta obejmuje jednorazową płatność za archiwalne treści wydawcy i większą opłatę uiszczaną na podstawie rocznej umowy licencyjnej, aby umożliwić OpenAI dostęp do bardziej aktualnych informacji.

OpenAI to amerykańskie laboratorium badawcze założone w 2015 roku, specjalizujące się w dziedzinie sztucznej inteligencji.
(Fot. LIONEL BONAVENTURE/AFP via Getty Images)

Wiele firm z branży mediów zarzuca OpenAI i innym twórcom sztucznej inteligencji naruszanie praw autorskich, poprzez wykorzystywanie do swoich modeli milionów artykułów prasowych.

Wydawca dziennika "New York Times" w grudniu zeszłego roku stał się pierwszą dużą amerykańską grupą medialną, która z tego powodu pozwała OpenAI.

Czytaj więcej:

Sąd Najwyższy w UK: Sztuczna inteligencja nie może opatentować wynalazków

Prezes banku Anglii: "Sztuczna inteligencja nie będzie zagrażać miejscom pracy"

Sztuczna inteligencja opanowuje włoskie restauracje. Roboty-kelnerzy będą na porządku dziennym

Sztuczna inteligencja nie ma oporu przed zastosowaniem ataku nuklearnego

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 16.05.2024
    GBP 4.9679 złEUR 4.2617 złUSD 3.9195 złCHF 4.3445 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement