Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Polsce dostępny przez całą dobę

Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Polsce dostępny przez całą dobę
Ofiary przemocy domowej będą mogły przez całą dobę dzwonić na numer infolinii. (Fot. Thinkstock)
Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie - działający pod numerem 800 120 002 - jest od 1 stycznia 2017 roku dostępny przez całą dobę - informuje MRPiPS. Linia oferuje pomoc psychologiczną i prawną, udziela porad w językach polskim, angielskim, rosyjskim oraz migowym.
Reklama
Reklama

Całodobowe Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" jest placówką prowadzoną przez Stowarzyszenie "Niebieska Linia" na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA).

Ministerstwo już w zeszłym roku zapowiadało, że od 2017 r. będzie działać ogólnopolski, całodobowy telefon zaufania dla ofiar przemocy. To jeden z obowiązków, jaki nałożyła na nasz kraj ratyfikacja Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" oferuje pomoc osobom doznającym przemocy, świadkom przemocy oraz osobom poszukującym informacji o tym zjawisku i sposobach przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Poza całodobową infolinią działającą pod numerem 800 120 002, stowarzyszenie prowadzi dyżury w językach: angielskim – w poniedziałki w godz. 18-22 i rosyjskim – we wtorki w godz. 18:00-22:00; dyżur w języku migowym poprzez SKYPE (pogotowie.niebieska.linia) prowadzony jest w poniedziałki w godz. 13:00-15:00.

W ramach pogotowia działa także dyżur prawny – w środy w godz. 18:00-22:00 oraz telefoniczne dyżury prawników pod numerem 22 666 28 50 - w poniedziałki i wtorki w godz. 17:00-21:00.

Z pogotowiem można się też kontaktować przez e-mail: niebieskalinia@niebieskalinia.info.

Stowarzyszenie kontaktuje się także z lokalnymi instytucjami, aby udzielić pomocy osobom potrzebującym, oraz podejmuje interwencje wobec osób skazanych za przestępstwo z użyciem przemocy i/lub groźby karalnej wobec osoby najbliżej. Prowadzi także konsultacje dla specjalistów - osób, które w pracy zawodowej spotykają się z problematyką przemocy w rodzinie. Osoby zawodowo zajmujące się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie mogą kontaktować się z pogotowiem pod numerem telefonu 22 250 63 12 (w środy w godz. 10:00-13:00) lub adres koordynatorzy@niebieskalinia.info.

Więcej informacji o działalności stowarzyszenia można znaleźć na stronie www.niebieskalinia.info oraz www.niebieskalinia.org.

W zeszłym roku MRPiPS zapowiadało, że poza uruchomieniem całodobowej infolinii, w ramach przeciwdziałania przemocy w rodzinie planowane jest m.in. wprowadzenie do ustawy o policji mechanizmów służących szybkiej i skutecznej izolacji sprawców przemocy przed wszczęciem postępowania karnego, uproszczenie procedury "Niebieskiej Karty", a także wprowadzenie do prawodawstwa nowej kategorii przemocy w rodzinie - przemocy ekonomicznej. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama