Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Oficjalny komunikat Instytutu Piłsudskiego w Londynie. Placówka walczy o przetrwanie

Oficjalny komunikat Instytutu Piłsudskiego w Londynie. Placówka walczy o przetrwanie
W ubiegłym tygodniu wraz Radiem Star opisaliśmy trudną sytuację finansową Instytutu Józefa Piłsudskiego. Instytut bez nowych funduszy może zniknąć z polonijnej mapy Londynu, wraz z cennymi zbiorami, w tym unikatowym egzemplarzem Enigmy. Informacja spotkała się z ogromnym odzewem ze strony Polonii.
Reklama
Reklama

O komentarz w tej sprawie poproszone zostały Ministerstwo Kultury i Ambasadę RP w Londynie. 

Dziś publikujemy Oficjalny Komunikat Instytut Józefa Piłsudskiego w Londynie.

„Od ponad siedemdziesięciu lat Instytut Piłsudskiego w Londynie zajmuje się ochroną polskiego dziedzictwa kulturowego na Wyspach Brytyjskich, odgrywając ważną rolę w kształtowaniu wizerunku Polski na terenie Wielkiej Brytanii. Gromadzone archiwalia, pieczołowicie przechowywane, udostępniane są naukowcom, badaczom, studentom, młodzieży szkolnej  i wszystkim zainteresowanym historią.

Instytut zarejestrowany zgodnie z prawem brytyjskim, jako organizacja charytatywna, utrzymuje się z darowizn i składek członkowskich.

Tradycyjnie działalność Instytutu skierowana była do polskiego odbiorcy.  Otrzymane w ostatnim okresie, dotacje z Heritage Lottery Fund, umożliwiły przygotowanie dwujęzycznych ekspozycji, zaprojektowanych zarówno dla polskiego, jak również dla szerszego, międzynarodowego kręgu zainteresowanych. Dzięki tej inicjatywie, muzeum Instytutu zwiedziła rekordowa ilość osób, a do naszej Księgi Gości wpisali się m.in.:  Matthew Ryder Deputy Mayor for Social Integration, Social Mobility and Community Engagement, Councillor Mercy Umeh, the Mayor of the London Borough of Hammersmith & Fulham,  Minister Obrony Antoni Macierewicz, Ambasador RP Arkady Rzegocki. Nasza ekspozycja muzealna oprócz rodaków, wzbudziła zainteresowanie wśród gości z Europy, Ameryki, Kanady i Australii. Gromada Zuchów z Londynu: Orlęta Lwowskie napisała w Księdze Gości „To była bardzo fajna zbiórka!”

Do bardziej niezwykłych wizyt należy zaliczyć gości z Australii: Allana i Christine Pankhurst, potomków sławnej XIX wiecznej działaczki na rzecz przyznania praw wyborczych kobietom w Anglii, jednej z założycielek ruchu sufrażystek – Emeline Pankhurst.

Dzięki projektowi Sztafeta Enigmy nawiązaliśmy współpracę ze światowej sławy znawcami tematu, którzy wzięli udział w zorganizowanej przez Instytut pod patronatem Ambasady RP w Londynie konferencji: Enigma Relay, przypominając o wkładzie polskich kryptologów w złamaniu kodu Enigmy, a Dr Oga Topol przedstawiła nasz projekt Sztafeta Enigmy w The Centre for Cryptologic History w Waszyngtonie w ramach sesji Breaking Enigma: The Anglo-French-Polish Effort.

Zbiory muzealne to nie tylko Enigma. Różnorodność muzealiów w Instytucie jest ogromna. Począwszy od unikalnego zbioru XVI i XVII wiecznych map, poprzez rzeźby, malarstwo, kolekcję medali i odznak, po indywidulane eksponaty przypominające okres walk o niepodległość i odbudowę Polski. Jeden z cenniejszych eksponatów – papierośnica z podpisem Józefa Piłsudskiego ze zbiorów muzealnych Instytutu była prezentowana w British Library na wystawie o Rewolucji Październikowej. Ekspozycję w British Library według szacunkowych danych zwiedziło 46,671 osób.

Wielkim wydarzeniem, nie tylko dla Instytutu, ale dla  też dla weteranów i całej londyńskiej Polonii, było przyznanie stuletniemu zasłużonemu pilotowi bombowemu Dywizjonu 301, Mieczysławowi Stachiewiczowi, naszemu Honorowemu Prezesowi, chrześniakowi Marszałka Piłsudskiego, najwyższego polskiego odznaczenia – Orderu Orła Białego.

Wciąż jest jeszcze do nabycia przygotowany przez zespół pracowników Instytutu Jubileuszowy Album Historia Obrazem Pisana, który przybliża siedemdziesięcioletnią działalność Instytutu.

Kontynuujemy prace porządkowe i digitalizacyjne w Archiwum Dokumentów i Fotografii, oraz inwentaryzacyjne w naszym Muzeum. Z materiałów z naszego  Archiwum skorzystało w tym roku osobiście 27 badaczy. Wielu z nich pracowało w Archiwum przez kilka tygodni. Z naszych dokumentów wielokrotnie korzystał m.in.  Dermot Turing, bratanek słynnego Alana Turinga. Ważną częścią pracy Instytutu jest pomoc w kwerendach otrzymywanych drogą korespondencyjną. W tym roku odpowiedzieliśmy  już na 92 zapytania dotyczące materiałów przechowywanych w instytutowym archiwum.

Oprócz wygłoszonych w ostatnim roku 3 prelekcji, planujemy jeszcze kolejne trzy związane z ze 150 rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. W związku z tą rocznicą, we współpracy z Instytutem Kultury przygotowywana jest wystawa: Józef Piłsudski A Polish and European statesman.

Prowadzone przez nas lekcje historii  cieszą się dużą popularnością zarówno wśród wychowawców jak i młodzieży. Nasza oferta edukacyjna powiększyła się o przygotowywane warsztaty dla nauczycieli. Z zainicjowanego w zeszłym roku programu przygotowania do pracy w muzeum skorzystało już 5 stażystów.

Wszystkie prace w Instytucie są wykonywane przez trzy zatrudnione na pół etatu osoby, które wspiera wielopokoleniowe grono oddanych wolontariuszy.

Działalność Instytutu była hojnie dotowana przez emigrację wojenną. Obecnie mimo współpracy z wieloma instytucjami w Polsce przy opracowywaniu i digitalizacji zbiorów oraz niewielkich dotacji wspierających niektóre tylko z realizowanych przez Instytut projektów, nie mamy realnego wsparcia finansowego z Polski. Drobne dotacje otrzymywane od polonijnych fundacji, w żaden spsób nie pokrywają nawet w małej części bieżących wydatkow, a środki, które otrzymaliśmy z brytyjskich grantów pozwolą na kontynuowanie działalności Instytutu tylko do połowy roku 2018.

Fiaskiem, jak do tej pory zakończyły się podejmowane wieloletnie starania o dofinansowanie działalności statutowej instytucji kultury działających poza granicami kraju. Niemożliwe jest realizowanie nawet sponsorowanych projektów, gdy nie ma środków na opłacenie czynszu czy wypłatę pensji.

Planowane obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i Bitwy Warszawskiej, określanej jako jednej z decydujących bitew w historii ludzkości, są ściśle związane z pamiątkami na których straży stoi Instytut i z programem prowadzonych przez Instytut prac. Nie wyobrażamy sobie, żeby  te  ważne i wyjątkowo bliskie  sercu każdego Polaka wydarzenia odbyły się już bez udziału tak zasłużonej dla Polonii organizacji jaká niewątpliwie jest  Instytut Józefa Piłsudskiego w Londynie.

Zwracamy się z gorącym Apelem o pomoc nie tylko w pokryciu statutowych kosztów prowadzenia naszej placówki w kolejnym roku, ale o pomoc w zdobyciu finansów, które zapewnią stabilność finansową Instytutu. Mamy nadzieję, że działalność organizacji, kontynuowana z powodzeniem od 1947 r. będzie możliwa przez kolejnych 70 lat.”

Powiernicy Instytutu Piłsudskiego

Instytut można wesprzeć TUTAJ.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama