Menu

Od dziś irlandzka policja kontroluje kierowców na obecność narkotyków

Od dziś irlandzka policja kontroluje kierowców na obecność narkotyków
Irlandzcy funkcjonariusze będą sprawdzać obecność narkotyków podczas rutynowych kontroli. (Fot. Getty Images)
Dziś irlandzka Garda rozpoczyna w całym kraju akcję testowania kierowców na obecność substancji odurzających. Wzmożone kontrole zapowiadane są na wielkanocny weekend. Nowe testy wykrywają w organiźmie między innymi konopie, kokainę, benzodiazepiny, opiaty i kodeinę.
Reklama

Do 86 posterunków policji i 50 ruchomych jednostek dostarczone już zostało urządzenie testujące Dräger Drugtest 5000. Od dziś kontrole prowadzone będą w całym kraju.

Policjanci, poza wymazem z jamy ustnej, sprawdzać będą także równowagę kierowcy, ruchy źrenic, zdolność dotknięcia palcem nosa, stania na jednej nodze i policzenia do ośmiu.

Pobieranie wymazu trwa około minuty, a wynik znany jest po 8 minutach. Test działa tak samo jak alkomat. Wynik nie jest dowodem, lecz wstępnym testem przed pobraniem próbki krwi lub moczu na posterunku policji.

Garda ostrzega, że na odczyt mogą mieć wpływ także leki przeciwbólowe bez recepty, na przykład zawierające kodeinę. Kierowcy przyjmujący takie środki powinni zasięgnąć porady farmaceuty lub przeczytać ulotkę.

Specjaliści zalecają, aby nie siadać za kółkiem przez 24 godziny od momentu zapalenia marihuany.

Jak poinformował zastępca komendanta Gardy Michael Finn, na razie testowane są te środki, o których wiadomo na pewno, że wpływają na zdolność kierowania pojazdem oraz znane są dopuszczalne limity spożycia. Z czasem do listy mają być dodawane kolejne substancje.

Osoby przyłapane na jeździe pod wpływem narkotyków stracą prawo jazdy na rok. Jeśli zażycie środka miało wpływ na jazdę, dokument odbierany będzie na 4 lata.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 26.04.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.239 złUSD 3.483 złCHF 3.540 zł

  Sport


  Reklama