Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Obywatele nie powinni być ofiarami ani zakładnikami Brexitu"

"Obywatele nie powinni być ofiarami ani zakładnikami Brexitu"
Wielka Brytania po Brexicie weźmie zakładników?... (Fot. Thinkstock)
Polska chce możliwie szybko rozpocząć negocjacje ws. nowego partnerstwa UE z Wielką Brytanią. Zanim się to stanie, należy rozwiązać sprawy związane bezpośrednio z Brexitem, jak prawa obywatelskie czy rozliczenia finansowe - uważa minister ds. europejskich Konrad Szymański.
Reklama
Reklama

Projekt wytycznych do negocjacji dotyczących warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE został wczoraj uzgodniony przez unijnych ministrów ds. europejskich. Jutro dokument mają przyjąć szefowie państw i rządów 27 krajów UE.

"Mamy gwarancje, że Komisja Europejska, zespół negocjacyjny będzie musiał priorytetowo uwzględniać te zagadnienia, które były od samego początku kluczowe z polskiego punktu widzenia. Do tych zagadnień należy uczciwe rozwiązanie problemu gwarancji prawnych, nie tylko deklaracji politycznych, ale także gwarancji prawnych dla wszystkich polskich obywateli, którzy dzisiaj mieszkają, uczą się, prowadzą działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii" - wyjaśnił Szymański.

Zadeklarował, że Polska jest w stanie zasiąść do stołu negocjacji, by rozmawiać o nowym partnerstwie UE z W. Brytanią w każdej chwili. "Jednak musimy mieć wyraźne rozwiązanie problemów, która łączą się bezpośrednio z samym faktem wychodzenia, w szczególności praw obywateli, rozliczenia finansowego i rozliczeń zobowiązań międzynarodowych" - oświadczył minister ds. europejskich.

"Na tym etapie, z polskiego punktu widzenia najważniejsze jest to, by polskie interesy były dobrze wpisane w mandat negocjacyjny UE, bo to Unia będzie negocjowała zasady rozejścia się Wielkiej Brytanii" - stwierdził dzisiaj Szymański w radiowych "Sygnałach Dnia".

"Myślę, że na dziś mogę powiedzieć, że do projektu, który będzie przedmiotem obrad szefów rządów skutecznie wpisaliśmy bardzo ściśle, dokładnie wszystkie kluczowe nasze oczekiwania" - dodał wskazując m.in. na oczekiwania, by sytuacja prawna Polaków na Wyspach nie zmieniła się po Brexicie. Polacy tworzą najliczniejszą grupę narodowościową spośród 27 państw UE mieszkających w Wielkiej Brytanii.

"Stoimy na stanowisku, że wszystkie te osoby, które wyjechały do Wielkiej Brytanii, gdy kraj ten był członkiem UE, powinny cieszyć się na stałe tymi prawami, które wynikają z prawa Unii Europejskiej" - stwierdził polityk.

Dopytywany jakie są szansę, że propozycje te spodobają się Brytyjczykom, Szymański wyjaśnił: "wiemy wiele na temat dotychczasowych deklaracji oficjalnych i nieoficjalnych rządu brytyjskiego". "Te propozycje nie muszą się bardzo podobać stronie brytyjskiej. My musimy znaleźć powody, dla których strona brytyjska te propozycje będzie mogła przyjąć" - zaznaczył.

"Myślę, że zarówno Wielka Brytania, jak i Unia stoją na stanowisku, że obywatele nie powinni być ofiarą procesu wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE, że obywatele nie powinni być zakładnikami tego procesu, że obywatelom należą się gwarancje prawne i poczucie pewnej przewidywalności prawa" - ocenił wiseszef MSZ.

Jutro w Brukseli odbędzie się nadzwyczajny szczyt, na którym przywódcy państw i rządów 27 krajów UE przyjmą wytyczne do negocjacji z Wielką Brytanią o warunkach Brexitu. Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej 29 marca 2019 roku, dwa lata po rozpoczęciu procedury wyjścia przez brytyjską premier Theresę May. Obie strony mają więc dwa lata na wynegocjowanie warunków opuszczenia Wielkiej Brytanii z UE.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama