Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

Obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte
Na Westerplatte odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe. (Fot. Getty Images)
Z udziałem polskiej premier Beaty Szydło rozpoczęły się dziś nad ranem na gdańskim Westerplatte obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zgodnie z tradycją, poranne uroczystości miały miejsce tuż przed 4:45 - o tej godzinie bowiem 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na gdańskim półwyspie.
Reklama
Reklama

W uroczystościach oprócz premier udział wzięli m.in.: szef MSZ Witold Waszczykowski, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża odbył się Apel Pamięci, po czym oddana została salwa honorowa. Odczytano również tzw. Apel Smoleński, przez co nie obyło się bez kontrowersji.

Polskie media donoszą, że odczytanie apelu było warunkiem, aby na Westerplatte pojawili się żołnierze. Prezydent Gdańska zastąpił ich harcerzami, ale na dzień przed obchodami wojsko i tak podjęło decyzję o pojawieniu się na uroczystościach. Argumentowali to faktem, że "ziemia Westerplatte jest uświęcona krwią żołnierzy". Jak zauważa portal Trojmiasto.pl, tym sposobem apel został odczytany, mimo sprzeciwu władz miasta i kombatantów.

Modlitwę za poległych odmówił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. 

Na miejscu pojawili się przedstawiciele rządu oraz - wbrew wcześniejszym doniesieniom - wojsko. (Fot. Twitter/@StKarczewski)

Na zakończenie uroczystości delegacje władz państwowych, parlamentarzyści, kombatanci oraz przedstawiciele samorządów złożyli pod pomnikiem wieńce i zapalili znicze.

"To tu, w Gdańsku, na Westerplatte, 78 lat temu miała miejsce pierwsza bitwa II wojny światowej. To tu rozpoczął się rozpętany przez hitlerowskie Niemcy koszmar, który na całym świecie pochłonął kilkadziesiąt milionów istnień ludzkich a Polska na sześć lat trafiła pod okrutną, niemiecką okupację" - przekazała polska premier.

Jak oceniła, Westerplatte to "miejsce wyjątkowe dla każdego Polaka". "To symbol niezłomności, bohaterstwa i patriotyzmu polskiego narodu" - wskazała szefowa rządu. Jak zaznaczyła, o Westerplatte trzeba mówić dzisiaj "głośno".

"Dzisiaj także każdy ma swoje Westerplatte, dzisiaj jest to ochrona konstytucji i wolności. To obrona rządów prawa, niezawisłości sądów, prawdy w życiu publicznym. Musimy te wartości chronić dla siebie i dla innych, to nasz obowiązek" - przekazał z kolei prezydent Gdańska.

Atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" na polską składnicę wojskową na Westerplatte był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama