Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Obama signs executive action delaying deportations for millions of illegal immigrants

Obama signs executive action delaying deportations for millions of illegal immigrants
Na dekrecie skorzystają jednak przede wszystkim Latynosi (Fot. Getty Images)
President Obama signed two executive actions on Friday that would delay deportation for millions of illegal immigrants. The president, who signed the controversial policies aboard Air Force One, then spoke about his action at Del Sol High School in Las Vegas.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Amerykański prezydent podpisał dekret, w wyniku którego prawie 5 mln z ponad 11 mln nielegalnych imigrantów w USA otrzyma ochronę przed deportacją. Dotyczyć ma to osób, które przebywają w Stanach Zjednoczonych minimum pięć lat, nie były karane, a ich dzieci mają amerykańskie obywatelstwo (bo urodziły się w USA) lub uregulowany status (Lawful Permanent Residents).

Na dekrecie skorzystają przede wszystkim Latynosi, zwłaszcza z Meksyku, stanowiący największą grupę nielegalnych imigrantów w USA, ale także kilkadziesiąt tysięcy Polaków. "W USA jest coraz mniej nielegalnych imigrantów z Polski, ale wciąż około 60-90 tys." - uważa dr Thaddeus Radzilowski, badacz Polonii w Stanach Zjednoczonych.

"Myślę, że mniej więcej połowa, 40-45 tys. Polaków nielegalnie przebywających w USA, będzie objęta dekretem" - dodaje Radzilowski. Tylu Polaków, jak szacuje, spełnia bowiem kryteria, czyli jest w USA przynajmniej od pięciu lat i ma w USA dzieci z amerykańskim obywatelstwem bądź uregulowanym statusem. Mieszkają głównie w stanach Illinois, Nowy Jork, New Jersey i Michigan.

Radzilowski zwrócił uwagę, że od około dekady liczba nielegalnych imigrantów z Polski maleje. Niektórzy nawet po 15-20 latach wrócili do Polski podczas ostatniej recesji, bo nie mogli znaleźć w USA pracy. "Poza tym Polacy nie przyjeżdżają już do USA jak kiedyś, bo znacznie łatwiej wyjechać do państw Unii Europejskiej" - zaznacza.

Dekret prezydencki przewiduje, że jeśli nielegalni imigranci spełnią kryteria, zarejestrują się i uiszczą opłaty (na razie nie podano, jak wysokie, ale najpewniej będą odpowiadały zaległym podatkom), to otrzymają zgodę na pobyt i pracę w USA na trzy lata, z możliwością odnowienia po upływie tego terminu. "Wyjdą z cienia, zaczną płacić podatki i otrzymają pozwolenie na pobyt w USA bez obawy, że zostaną deportowani" - tłumaczył w czwartek Obama.

Szacuje się, że w USA przebywa obecnie 11,2 mln nielegalnych imigrantów (stanowią 3,5 proc. całej populacji USA). Ta liczba nie zmieniła się od 2009 roku. Jak podał Pew Research Center, aż dwie trzecie pochodzi z Meksyku (5,8 mln) i państw Ameryki Środkowej (1,7 mln). Większość przebywa w USA od dekady albo dłużej. Nielegalni imigranci stanowili w 2012 roku 5,1 proc. amerykańskiej siły roboczej (8,1 mln osób), ta liczba też nie zmieniła się od 2009 r.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.04.2024
    GBP 5.0812 złEUR 4.3353 złUSD 4.0741 złCHF 4.4777 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement