Menu

O włos od kolizji Ryanaira nad Dublinem

O włos od kolizji Ryanaira nad Dublinem
Lecący z Wenecji samolot Ryanair o mało nie zderzył się z maszyną Aer Lingus. (Fot. Thinkstock)
Lecący z Wenecji samolot Ryanair o mało nie zderzył się z maszyną Aer Lingus, którą podróżowali pasażerowie z Mediolanu. Do zdarzenia doszło 12 lutego, a o dramatycznym lądowaniu w strefie powietrznej lotniska w Dublinie poinformował "The Irish Post".
Reklama

O tym, że mogło dojść do tragedii, słychać wyraźnie na nagraniu z rozmów pomiędzy pilotami obu samolotów i kontrolerem w wieży na lotnisku w stolicy Irlandii.

Airbus A320 linii Aer Lingus i należący do Ryanaira Boeing 737 znalazły się od siebie w odległości zaledwie 213 metrów podczas podchodzenia do lądowania w Dublinie. Tymczasem samoloty nad irlandzkim lotniskiem nie powinny znajdować się od siebie bliżej niż 4,8 km (3 mile) poziomo i 305 metrów pionowo.

Niebezpiecznie zbliżenie się do siebie maszyn spowodowało natychmiastową reakcję kontrolerów lotów.

Serwis Airlive.net podał, że podczas podejścia do lądowania Ryanaira i samolotu Aer Lingus o 30 minut opóźnione były wszystkie loty w Dublinie.

Irlandzkie media przypominają, że zdarzenie z lotniska w Dublinie mogło skończyć się tak jak katastrofa lotnicza nad Charkhi Dadri w Indiach 12 listopada 1996 roku, kiedy to w powietrzu zderzyły się dwa samoloty. Boeing 747-168B saudyjskich linii lotniczych Saudi Arabian Airlines wystartował z lotniska w Nowym Delhi w Indiach w rejs do Rijadu w Arabii Saudyjskiej. Na pokładzie znajdowało się 289 pasażerów i 23 członków załogi. Samolot znajdował się na wysokości 4 200 m.

Tuż przed tą chwilą inny samolot kazachskich linii lotniczych Kazakhstan Airlines, Iljuszyn Ił-76, lecący z Kazachstanu do Nowego Delhi z 27 pasażerami, 10 członkami załogi oraz dużą masą ładunku, znajdował się w fazie podchodzenia do lądowania na lotnisko w Nowym Delhi.

Gdy obie maszyny znalazły się na wysokości 4 200 metrów, doszło do ich zderzenia w powietrzu, a wszyscy pasażerowie i członkowie załóg zginęli. 

Oto zapis rozmów pilotów obu maszyn z wieżą kontroli lotów w Dublinie:

 

 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 19.04.2018
  GBP 4.777 złEUR 4.167 złUSD 3.369 złCHF 3.478 zł

  Sport


  Reklama