Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Number of EU applicants for UK creative courses rises as Brexit approaches

Number of EU applicants for UK creative courses rises as Brexit approaches
Brytyjskie uczelnie artystyczne są nadal atrakcyjne dla Europejczyków. (Fot. Getty Images)
Universities in the UK have received more applications from EU citizens for art and design courses this year, belying fears that Brexit would lead to falling demand.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Dane Universities and Colleges Admissions Service (UCAS) pokazują, że w roku 2018 liczba kandydatów z krajów spoza Wielkiej Brytanii wzrosła o sześć procent w porównaniu z rokiem 2017 – informuje serwis www.dezeen.com.

Ogólna liczba obcokrajowców chcących studiować na kierunkach plastycznych i projektowania wzrosła o 15 procent w porównaniu z zeszłym rokiem. Spadła natomiast liczba chętnych Brytyjczyków do studiowania na tych kierunkach.

Znacznie więcej poddanych Elżbiety II chce w tym roku studiować architekturę, kierunki budowlane i planowanie. UCAS podaje, że trzy razy więcej niż w 2017 roku. Jeśli chodzi o chętnych spoza UK, to ich liczba w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła o dwa procent.

Brytyjskie uniwersytety obawiały się, że Brexit doprowadzi do deficytu studentów ze Wspólnoty, tymczasem dane wydają się przeczyć przewidywaniom.  Eksperci ostrzegali, że opuszczenie Unii przez Zjednoczone Królestwo doprowadzi do katastrofy w tym sektorze edukacji.

Rada ds. Szkolnictwa Wyższego na kierunkach artystycznych i kreatywnych ostrzegła w 2016 roku, że Brexit "może mieć znaczący wpływ na rekrutację personelu i studentów, konkurencyjność i prestiż brytyjskich uczelni".

W tym samym czasie University of the Arts London odnotował spadek liczby zgłoszeń od osób z Unii, a ci kandydaci, którzy już byli zaakceptowani przez uczelnię – rezygnowali ze studiowania na niej.

"To katastrofa, ponieważ reputacja i dobrobyt naszego sektora zależą od stałego przyjmowania talentów, szczególnie z UE" - podkreślał współzałożyciel London Design Festival, Ben Evans.

Uczelnia Central Saint Martins także obawiała się skutków Brexitu. "Mam ponad 800 studentów z UE, obawiamy się, że będzie to strata dla uczelni - nie pod względem strat finansowych, ale pod względem strat kulturowych – zaznaczał Jeremy Till.

Chociaż nadal istnieją wątpliwości dotyczące przyszłych praw obywateli UE po opuszczeniu Wspólnoty przez Wielką Brytanię, rząd zapewnił, że osoby przybywające na terenie UK przed dniem Brexitu 29 marca 2019 roku będą mogły pozostać w tym kraju przez pięć lat i starać się o uregulowania swojego statusu.

Wzrost liczby osób z krajów Unii, ubiegających się o miejsca na brytyjskich uczelniach artystycznych może mieć związek właśnie z tymi zapewnieniami. Studenci z UE chcą rozpocząć studia w UK przed wprowadzeniem zmian w przepisach dotyczących imigracji.

Statystyki można również interpretować jako wotum zaufania do jakości szkolnictwa wyższego oferowanego przez Wielką Brytanię. Wielu ekspertów twierdzi, że wzrost liczby zgłoszeń z Unii "pokazuje, że Wielka Brytania pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc na świecie dla uzdolnionych, zagranicznych studentów".

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement