Menu

Nowe opakowania papierosów w Irlandii. Mają odstraszać od palenia

Nowe opakowania papierosów w Irlandii. Mają odstraszać od palenia
Irlandia zamierza wypowiedzieć wojnę palaczom. (Fot. Thinkstock)
Od września na opakowaniach papierosów sprzedawanych w Irlandii zamieszczane będą wstrząsające zdjęcia przedstawiające negatywne skutki palenia. Minister zdrowia zaprezentowała w ubiegłym tygodniu przykładowe ilustracje.
Reklama

Szefowa departamentu, Catherine Byrne, zapowiedziała, że celem zmiany opakowań jest zniechęcenie ludzi do nałogu.

“Zdjęcia te jasno pokazują, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia. Chcemy zmniejszyć ilość sprzedawanych wyrobów tytoniowych oraz zwiększyć efektywność ostrzeżeń – tak, by konsumenci nie byli wprowadzani w błąd na temat szkodliwości tego nałogu” - podkreśliła minister.

Nowe pudełka będą miały niezależnie od gatunku jednolity kolor, tak by ostrzeżenia bardziej przyciągały uwagę.

Zmiana jest częścią programu Tobacco Free Ireland, którego celem jest rozwiązanie problemu tytoniowego do 2025 roku. Obecnie wśród Irlandczyków powyżej 19. roku życia pali 19%.

“Palenie papierosów jest przyczyną znacznej ilości chorób wśród mieszkańców naszej Wyspy. Około 6 tys. osób rocznie umiera z powodu schorzeń powiązanych z nałogiem. To oznacza 6 tys. rodzin, które muszą się zmagać z bólem po stracie bliskiej osoby. Stracie niepotrzebnej i możliwej do uniknięcia” - wskazała Byrne.

Wiadomość przyjął z zadowoleniem Donal Buggy z Irish Cancer Society.

“Badania wykazują, że jednolite opakowania zniechęcają młodych ludzi do rozpoczęcia palenia i obniżają atrakcyjność tytoniu. Musimy nadal działać na rzecz redukowania ilości palących nastolatków i edukować ich - tak, by byli oni pierwszym w Irlandii pokoleniem wolnym od nałogu” - podsumował.

 

  Komentarze


  • La Lunia
   28 lutego, 08:23

   Zlikwidować przemysł tytoniowy na całym świecie i nie będzie problemu. Produkują trucizny. Rynek zawalony jest trutkami idiotycznymi rzeczami. Ubrania brzydkie. Wszystko syntetyczne. Niezdrowe. Żywność okropna.

  • Jo
   28 lutego, 08:47

   Ostatnio gość przy kasie w Londynie kupując tytoń powiedział żeby dali mu paczkę z trupem na zdjęciu a nie tą z rakiem.
   Jeśli ktoś pali i chce palić to będzie palił niezależnie od opakowania.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 19.03.2018
  GBP 4.798 złEUR 4.218 złUSD 3.434 złCHF 3.601 zł

  Sport


  Reklama