Menu

Nowe, "niezależne" od Unii brytyjskie paszporty będą drukowane w Niemczech lub Francji?

Nowe,
Tak wyglądały brytyjskie paszporty w 1924 roku. (Fot. Wikipedia)
Nazywane przez zwolenników Brexitów "triumfalnym symbolem powrotu do niezależności od UE" nowe niebieskie paszporty brytyjskie mogą być wytwarzane we Francji lub w Niemczech. "To byłoby absurdalne" - twierdzą oburzeni tymi doniesieniami eurosceptyczni posłowie.
Reklama

Rząd brytyjski zaproponował powrót do tradycyjnych niebieskich paszportów po tym, jak kraj w 2019 roku opuści UE. Z dokumentu usunięte zostaną słowa "Unia Europejska", a kolor okładki będzie niebieski.

Tymczasem dwie zagraniczne firmy i tylko jedna brytyjska zostały wstępnie wybrane przez Home Office jako te, które zajmą się wyrobem nowych paszportów. Przetarg na kontrakt warty £450 mln został ogłoszony tuż po uruchomieniu przez rząd brytyjski w marcu Artykułu 50, a zwycięzca zostanie ogłoszony jeszcze przed Bożym Narodzeniem br.

Niebieskie brytyjskie paszporty po raz pierwszy ujrzały światło dzienne w 1920 roku i obowiązywały do 1988 roku, kiedy po raz pierwszy okładka zmieniła kolor na burgundowy i została opatrzona nazwą "Wspólnota Europejska", a następnie "Unia Europejska".

Plany ewentualnej produkcji nowych paszportów na terenie Unii, z której kraj wychodzi, zostały nazwane przez niektórych posłów "niedorzecznymi". Andrew Bridgen z Partii Konserwatywnej w rozmowie z "The Sunday Times" nazwał to groteską. 

Jak donosi dziennik "The Independent", Home Office jeszcze nie skomentował sprawy.

 

  Komentarze


  • Wolny
   11 września 2017, 08:15

   Bedzie trzeba wymienic !

  • Czytelnik
   11 września 2017, 08:31

   Piwo jest? JEST !, Polska telewizja jest? JEST! , Robota na budowie jest ? JEST ! . To na co mi ten paszport !.

  • Bryndal
   11 września 2017, 09:02

   Teraz już jestem pewien! - Brytolom z tym całym zamieszaniem z Brexitem chodziło o zmianę koloru okładki paszportu! Ale jak to Brytole troche się krygowali, wstydzili swojej małostkowości i zamiast powiedzieć wprost ogłosili artykuł wyjścia - art 50. To musi być dla nich kluczowe i bardzo ważne skoro tuż po jego ogłoszeniu ogłoszono przetarg na wybór producenta nowych paszportów.

  • Maniutek
   11 września 2017, 10:13

   Kto jest poddanym ten bije głową pokłony swojej królowej , i kolekcjonuje kolorowe paszporty na wszelki wypadek jak będzie trzeba zmienić front żeby "pupę" ratować !

  • Czytelnik
   11 września 2017, 10:55

   Nowy paszport i torba w krate tez niebieska.Do koloru bede mial

  • THC
   11 września 2017, 14:12

   @Maniutek: lepiej byc poddanym prawdziwej krolowej, niz w PL gorszym sortem prezesa.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 19.02.2018
  GBP 4.683 złEUR 4.147 złUSD 3.341 złCHF 3.601 zł

  Sport


  Reklama