Novak Djokovic hammers Rafael Nadal to win Australian Open 2019

Za dzisiejszy triumf tenisista z Belgradu otrzyma czek na 4,1 mln dolarów australijskich. (Fot. Getty Images)
Novak Djokovic produced one of the great grand-slam final performances to swat aside Rafael Nadal and become the first man to win seven titles at the Australian Open.

Djokovic, który w poprzednim sezonie odrodził się w imponującym stylu po dłuższym okresie kłopotów zdrowotnych i spadku formy, triumfował w trzeciej wielkoszlemowej imprezie z rzędu. W drugiej połowie ubiegłego roku był najlepszy w Wimbledonie i US Open. Łącznie ma w dorobku 15 takich zwycięstw.

Dzisiaj Serb od początku przyparł rywala do muru, wykorzystując słabszą grę tenisisty z Majorki. Lider listy ATP zaliczył pięć przełamań (na osiem szans, jakie miał), a sam wybronił się w szóstym gemie trzeciej partii, gdy jedynego "break pointa" w całym pojedynku miał Nadal. Ten ostatni błysnął kilka razy.

W drugiej odsłonie popisał się skrótem, za który pochwalił go nawet przeciwnik. Były to jednak pojedyncze akcje, a dominacja zawodnika z Bałkanów była niezaprzeczalna. Wykorzystał on drugą piłkę meczową, gdy Hiszpan posłał piłkę na aut. Tuż po meczu i pierwszej celebracji sukcesu Djokovic podszedł po trybuny, by podarować swojemu wiernemu kibicowi rakietę, którą dzisiaj grał.

31-letni Djokovic wcześniej cieszył się z sukcesu w Melbourne w latach: 2008, 2011-13, 2015-16. Dotychczas rekord liczby zwycięstw dzielił z legendarnym Australijczykiem Royem Emersonem i Szwajcarem Rogerem Federerem. W przeszłości za każdym razem, gdy docierał do półfinału tego turnieju, cieszył się potem z końcowego sukcesu. Rok temu, będąc jeszcze w kryzysie, odpadł w 1/8 finału.

Starszy o rok Nadal ma w dorobku 17 sukcesów odniesionych w Wielkim Szlemie, z czego tylko jeden w Australian Open (2009). Poza tym jeszcze trzy razy - bez uwzględniania tegorocznej edycji - zatrzymał się na finale. Nigdy wcześniej nie przegrał finału turnieju tej rangi w trzech setach.

Dzisiejszy finał był 53. konfrontacją tych zawodników. O trzy zwycięstwa więcej ma na koncie gracz z Bałkanów. Siedem lat temu także zmierzyli się w finale turnieju w Melbourne. Djokovic wygrał 5:7, 6:4, 6:2, 6:7 (5-7), 7:5, co zajęło mu pięć godzin i 53 minuty. Był to najdłuższy finał wielkoszlemowy w historii. Niedzielny trwał niewiele ponad dwie godziny.

Za dzisiejszy triumf tenisista z Belgradu otrzyma czek na 4,1 mln dolarów australijskich. Zawodnik z Majorki dostanie połowę tej sumy.