Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Norway urges the UK to join in the EEA for 'bargaining power' after Brexit

Norway urges the UK to join in the EEA for 'bargaining power' after Brexit
"Myślę, że damy sobie radę, jeśli Brytyjczycy dołączą do EOG" - stwierdziła norweska premier. (Fot. Getty Images)
Norway's Prime Minister has urged the UK to join the European Economic Area (EEA) after Brexit, claiming there are 'cost and benefits' that will give Oslo and London 'bargaining power'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Solberg oceniła, że członkostwo w EOG jest dostępne "na wyciągnięcie ręki", choć przyznała, że wiązałoby się to z "zaakceptowaniem niektórych rzeczy, które były trudnym elementem dyskusji przed Brexitem".

"Myślę, że damy sobie radę, jeśli Brytyjczycy dołączą do EOG. To wzmocni także naszą siłę negocjacyjną i ułatwi dostęp Norwegii do brytyjskiego rynku" - oceniła szefowa rządu.

W ubiegłym tygodniu Izba Lordów zagłosowała za poprawką do ustawy o wyjściu z Unii Europejskiej, która zobowiązałaby brytyjski rząd do uzyskania członkostwa w EOG za cel trwających negocjacji w sprawie Brexitu. Rządząca Partia Konserwatywna zapowiedziała jednak mobilizację w celu odrzucenia zapisu w kolejnym czytaniu w Izbie Gmin.

Norweska premier przyznała jednocześnie, że istnieje "polityczny deficyt" związany z członkostwem w EOG, który polega na tym, że kraje muszą akceptować decyzje podejmowane w Brukseli, nawet jeśli wywołują one kontrowersje w krajowej debacie publicznej.

"Oczywiście, istnieją ograniczenia (wynikające z EOG) i to pokazuje, że małe kraje, jak Norwegia, są zależne od stabilnych reguł, ale nie będę eksponowała tego jako istotnego problemu" - zastrzegła.

Solberg ostrzegła również przed dalszym wzrostem napięcia w relacjach handlowych pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi, zaznaczając, że jakakolwiek wojna handlowa mogłaby znacząco dotknąć państwa EOG, które są wewnątrz wspólnego rynku, ale poza unią celną.

Gdy w ubiegłym miesiącu amerykańska administracja nałożyła wysokie cła na stal i aluminium, państwa Unii Europejskiej zostały z nich wyłączone, ale państwa członkowskie EOG - nie.

"To, czego najbardziej się obawiamy, to efekty wtórne: zwiększone napięcia handlowych i wprowadzenie nowego typu barier" - stwierdziła szefowa rządu.

Brytyjski rząd kontynuuje wewnętrzne dyskusje na temat preferowanego przyszłego modelu handlu z Unią Europejską po planowanym wyjściu ze Wspólnoty w marcu 2019 roku. Kolejne posiedzenie rządowego komitetu w tej sprawie zaplanowane jest na najbliższy wtorek.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca ub.r. i powinna ją opuścić 29 marca 2019 roku.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement