Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Non-EU workers outnumber EU ones in various UK sectors in post-Brexit shift

Non-EU workers outnumber EU ones in various UK sectors in post-Brexit shift
Kojarzona z tanią siłą roboczą z UE branża gastronomiczna dziś została zdominowana przez Brytyjczyków i osoby spoza UE. (Fot. Getty Images)
There are now more non-EU than EU workers in a number of sectors that were previously reliant on European citizens, demonstrating the Brexit effect and the impact of international events on immigration patterns.

Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zdaniem dziennika, fakt, że pracownicy z Wielkiej Brytanii i spoza UE zdominowali te branże, w których do tej pory pracowali imigranci z UE "świadczy o wyraźnym wpływie Brexitu i innych wydarzeń międzynarodowych na rynek pracy i wzorce imigracyjne"

"Guardian" odnotowuje fakt, że liczba pracowników spoza UE po raz pierwszy przekroczyła liczbę tych z UE już w 2022 r. Tych pierwszych było aktywnych zawodowo 2,7 mln, a tych z UE - 2,5 mln.

Ograniczenie migracji z UE nie doprowadziło do wzrostu wynagrodzeń, bo na miejscu niewykwalifikowanej siły roboczej z UE pojawili się ich odpowiednicy spoza UE. (Fot. Getty Images)

Dominacja rodzimych pracowników ma być szczególnie widoczna w gastronomii, hotelarstwie, sprzedaży detalicznej, administracji i mechanice samochodowej.

Na Wyspach wciąż znajdują się jednak sektory, które są mocno zależne od siły roboczej z UE. Mowa m.in. o rolnictwie, rybołówstwie oraz leśnictwie. Nawet w nich jednak widać już pierwsze oznaki zmian. Jeszcze przed pandemią co 4. pracownik tych branż pochodził z UE. Dziś - już tylko co 7.

W tym samym czasie odsetek imigrantów spoza UE wzrósł do 6 proc. - w porównaniu z 2 proc. przed pandemią i 1 proc. przed referendum ws. Brexitu.

Dyrektor obserwatorium migracji Uniwersytetu Oksfordzkiego, Madeleine Sumption, oceniła, że ​​za sytuację tę odpowiada wiele aspektów związanych z Brexitem, w tym wprowadzenie surowego systemu wizowego oraz liberalizacja zasad pracy dla zagranicznych studentów.

Czy Wielka Brytania stała się lepszym miejscem poza UE? (Fot. Getty Images)

"Polityka związana z Brexitem ograniczyła migrację przede wszystkim do branż z niskimi płacami. Pojawiły się jednak sytuacje niezależne, w tym wojna na Ukrainie i kryzys w Hongkongu, które sprawiły, iż poziom tej migracji nie spadł, a jedynie zmienił się jej charakter" - zauważyła Madeleine Sumption.

Przed 2020 r. aż dwie trzecie zagranicznych pracowników w sektorach hotelarstwa i usług administracyjnych było obywatelami UE, podobnie jak w sektorach handlu hurtowego, handlu detalicznego i naprawy pojazdów oraz w sektorze wydobywczym. Według danych HMRC, obecnie osoby z krajów UE stanowią mniej niż połowę pracowników urodzonych poza Wielką Brytanią.

W branży nieruchomości oraz sektorze profesjonalnym i naukowym przed 2020 r. stosunek międzynarodowej siły roboczej wynosił blisko 50:50. Obecnie pracownicy spoza UE stanowią 55 proc. ogółu.

Przemysł wytwórczy oraz przemysł artystyczny i rozrywkowy nadal zatrudniają więcej obywateli UE niż obywateli spoza UE, ale liczba tych ostatnich znacznie wzrosła w ostatnim czasie.
 

Czytaj więcej:

Brexit: Ministrowie rezygnują z terminu zniesienia obowiązujących w UK przepisów unijnych

Nigel Farage szczerze o Brexicie: "Nie powiódł się"

Rekordowa liczba mieszkańców UK nie pracuje z powodu złego stanu zdrowia

Konserwatyści i przeciwnicy UE coraz częściej nazywają Brexit "porażką"

Media na Wyspach: Dominic Raab zakończy swoją polityczną karierę

Brytyjskie firmy uciekają do Niemiec po Brexicie

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement