Menu

Niemcy chcą bardziej pomagać uchodźcom. Merkel obiecuje 50 mln euro

Niemcy chcą bardziej pomagać uchodźcom. Merkel obiecuje 50 mln euro
Swing podziękował Merkel za "odważną i wizjonerską" decyzję o udzieleniu pomocy uchodźcom i migrantom. (Fot. Getty Images)
"Na waszą działalność nie może zabraknąć pieniędzy" - kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała zwiększenie niemieckiej pomocy do 50 mln euro. Słowa te padły po spotkaniu w Berlinie poświęconym przede wszystkim migracji z Libii do Europy.
Reklama

Szefowa niemieckiego rządu rozmawiała wczoraj m.in. z wysokim komisarzem ONZ ds. uchodźców Filippo Grandim i dyrektorem generalnym Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) Williamem Lacy Swingiem .

Zdaniem Merkel, Europa ponosi odpowiedzialność za warunki, w jakich przebywają migranci, którzy zostali zatrzymani przez libijską straż przybrzeżną przy próbie przedostania się do Europy i skierowani do obozów na terenie Libii. "Musimy zagwarantować im humanitarne standardy pobytu" - zaznaczyła, dodając, że właśnie wysoki komisarz ONZ oraz IOM o to się troszczą.

Merkel opowiedziała się za zawarciem w przyszłości umowy z Libią na wzór obowiązującego od ponad roku porozumienia z Turcją. Ankara zobowiązała się do przyjmowania od Grecji nielegalnych migrantów, natomiast UE wyraziła zgodę na przyjmowanie w zamian takiej samej liczby uchodźców mających szanse na otrzymanie azylu. Merkel zastrzegła, że w przeciwieństwie do Turcji rząd libijski nie panuje nad całym terytorium kraju.

Grandi zaapelował do krajów UE o uzgodnienie jednolitej polityki migracyjnej. "Europa powinna mówić w tej sprawie jednym głosem" - podkreślił wysoki komisarz ONZ. Zaproponował zwiększenie europejskiego kontyngentu uchodźców wymagających ochrony z 20 tys. do 40 tys. osób.

Swing podziękował Merkel za "odważną i wizjonerską" decyzję o udzieleniu pomocy uchodźcom i migrantom, którzy w minionych trzech latach dotarli do Niemiec. "Niemcy są najbardziej wielkodusznym krajem, jeśli chodzi o postępowanie z uchodźcami" - powiedział szef IOM. "Niemcy mogą być dumni ze swojego rządu" - dodał.

 

  Komentarze


  • R2
   13 sierpnia 2017, 10:31

   Nie mam problemu każdy kto ich chce niech podpisze papier że bierze za nich odpowiedzialność finansową i karna. Łatwo się wydaje pieniądze podatników. Nas sprawdzają na lotnisko a tamci wlaza jak do siebie. Ten co normalne zawsze jest rabany przez lewaków. Pamiętam czasy jak Polaków ścigali na niemieckich budowach i od razu report.

  • Anty
   13 sierpnia 2017, 10:38

   Smiechu warte. Niemcy nienawidza Merkel. To sa bzdury....Sama Merkele zrobila z Niemec oboz uchodzcow....Disgusting!!!

  • Aa
   13 sierpnia 2017, 10:53

   A tym co nie wyszło pozostaje spanie na ulicy

  • Za głowę się łapię...
   13 sierpnia 2017, 11:16

   Kiedy czytam takie komentarze to mi was szkoda. Ci ludzie, o ktorych mowa musza opuscic swoj kraj, zeby ratowac zycie. Wy swoj kraj opusciliscie, zeby wam sie lepiej zylo, a teraz paluchami bedziecie wytykac kto powinien miec szanse zyc? Jakby wam/nam sie wiecej nalezalo ze wzgledu na kontynent na jakim mieszkamy?

  • Do powyzej
   13 sierpnia 2017, 12:07

   Tu poruwnujesz Polaków którzy wyjechali zarobkowo do innego kraju europejskiego Do islamskich emigrantów. Puknij się w łeb

  • Brutus
   13 sierpnia 2017, 12:10

   Czyli islamizacja Europy ciąg dalszy,oj ludzie się niedłudzą wk...ą na te przekupne polityczne mendy!

  • Ktos
   13 sierpnia 2017, 12:20

   życzę ci żebyś nie musiał się łapać za coś innego jak przyjdą cię odwiedzić

  • Na uchodźców
   13 sierpnia 2017, 14:54

   to maja pieniądze więc niech wypłaca Polsce reparacje za II wojnę światowa

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 16.02.2018
  GBP 4.677 złEUR 4.156 złUSD 3.317 złCHF 3.605 zł

  Sport


  Reklama