Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

New Polish city by the Baltic sea to be created by Norwegians

New Polish city by the Baltic sea to be created by Norwegians
Fot. www.mielno.pl
Construction of Dune City will cost 1 billion euro and will last up to 15 years. Beginning of investment - in 2018.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Na 40 ha położonych na mierzei między jeziorem Jamno a Morzem Bałtyckim, począwszy od granic miejscowości Mielno-Unieście w kierunku wschodnim, norweski Firmus Group, grupa spółek deweloperskich, chce wybudować od zera miasto. Licząc wzdłuż brzegu morskiego, teren ciągnie się na długości prawie 2,5 km. W najwęższych miejscach ma zaledwie 200 m.

Na dziewiczym terenie

Prace planistyczne trwały ponad siedem lat. Opracowanie szczecińskiego Studia Architektonicznego Sietnicki zakłada, że nad Bałtykiem powstanie miasto, które docelowo będzie w stanie przyjąć w jednym czasie kilkanaście tysięcy osób. Miałoby ono głównie charakter całorocznego ośrodka rekreacji i turystyki, ale również byłoby dużym centrum konferencyjno-kongresowym.

Na terenie inwestycji zaplanowano ponad 50 obiektów — od wielkiego hotelu po małe domy nad jeziorem. Łącznie powstanie ponad 300 tys. mkw. powierzchni użytkowo-mieszkalnej. Inwestor wybuduje co najmniej cztery hotele, poza tym powstaną budynki apartamentowe i wille wakacyjne oraz cała infrastruktura towarzysząca: gastronomia,sklepy, zespoły konferencyjne, SPA. W sumie co najmniej 10 tys. miejsc noclegowych.

Projekt zagospodarowania terenu został nagrodzony na tegorocznych Światowych Targach Nieruchomości w Cannes (MIPIM).

"Od początku naszym celem było stworzenie kompleksowej koncepcji dużego ośrodka urbanistycznego, powstającego etapowo, ale w sposób uporządkowany. Bardzo ważne jest dla nas poszanowanie środowiska i zachowanie walorów krajobrazu. Prawdopodobnie nigdzie w Europie nie ma już tak dużego dziewiczego obszaru w atrakcyjnej turystycznie lokalizacji, który można ukształtować według własnego pomysłu" — uważa Stein Christian Knutsen, prezes Firmus Group.

Mocny punkt

Według wstępnych szacunków, wartość inwestycji może wynieść około 1 mld EUR. Czas realizacji całej inwestycji szacowany jest na minimum 10-15 lat. Pierwszym obiektem będzie duży sieciowy hotel nastawiony na obsługę rynku konferencyjnego. Rozpoczęcie jego budowy deweloper zapowiada na 2018 r. W hotelu znajdzie się 300-400 pokoi, sale konferencyjne, zaplecze gastronomiczne oraz centrum SPA & Wellness.

Jesienią tego roku rozpocznie się proces wyłaniania globalnej sieci hotelowej, która będzie partnerem Firmus Group przy realizacji inwestycji. Ukończenie tej części projektu planowane jest na przełom 2020 i 2021 r. 
Kolejnym etapem będzie budowa hotelu butikowego. Następnie powstaną apartamentowce.

"Dune City to projekt o ogromnym potencjale, którego skala w branży turystycznej nie ma w Polsce odpowiednika" — podkreśla Alex Kloszewski, partner zarządzający Hotel Professionals, zespołu doradców odpowiedzialnych za przygotowanie biznesplanów dla poszczególnych obiektów.

"Kwota inwestycji na polskie warunki jest ogromna. Skalą przypomina projekty z Dubaju, a nie naszego kraju. Nie wykluczam jednak, że Dune City, o ile znajdzie finansowanie, rzeczywiście powstanie. Mocnym punktem jest osoba Alexa Kloszewskiego, który udowodnił, że potrafi wdrażać w życie trudne projekty" — mówi Marcin Górzyński, prezes Aquila Park, właściciela hotelu Holiday Inn w podwarszawskim Józefowie.

Marlena Kosiura, ekspert rynku z portalu InwestycjewKurortach.pl, ocenia, że nadmorska inwestycja ma szansę odnieść sukces. "Mielno jest jeszcze niewykorzystane, funkcjonuje tam raptem kilka obiektów hotelowych na dobrym poziomie. Z punktu widzenia inwestora raczej nie powinno być problemu z obłożeniem, zwłaszcza jeśli pójdzie w stronę imprez biznesowych. Poza tym patrząc na chłonność takich rynków jak Kołobrzeg czy Świnoujście, widać, że szeroko rozumiany rynek hotelowy nad Bałtykiem ma jeszcze szerokie pole rozwoju" — podsumowuje Kosiura.

***

Ten artykuł ukazał się w "Pulsie Biznesu". Masz ochotę na więcej tekstów? KLIKNIJ TUTAJ i zamów bezpłatną, miesięczną prenumeratę (wydanie cyfrowe) jedynego w Polsce dziennika poświęconego wyłącznie gospodarce. Trzymaj rękę na Pulsie!

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement