Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nastroje społeczne w Polsce: Mniej optymistów, odsetek pesymistów bez zmian

Nastroje społeczne w Polsce: Mniej optymistów, odsetek pesymistów bez zmian
W Polsce ubywa optymistów. (Fot. Thinkstock)
Odsetek osób oceniających, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku, spadł w porównaniu z czerwcem o 2 pkt. proc. do 41 proc., a negatywnie oceniających sytuację pozostał na poziomie 40 proc. - wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej.
Reklama
Reklama

Jak podają autorzy opracowania, zadowolenie z kierunku rozwoju sytuacji w Polsce częściej wyrażają respondenci "z prawicowymi poglądami politycznymi", biorący udział w praktykach religijnych oraz wyborcy PiS. "Sympatycy ruchu Kukiz’15, Platformy Obywatelskiej oraz respondenci niezamierzający uczestniczyć w ewentualnych wyborach parlamentarnych najczęściej negatywnie wypowiadają się o kierunku zmian w Polsce" - można przeczytać w komunikacie.

Z badania wynika, że najlepiej sytuację polityczną i gospodarczą kraju oceniają osoby o prawicowych poglądach politycznych, często uczestniczący w praktykach religijnych. Najgorzej zaś – osoby o poglądach lewicowych, praktykujące religijnie z mniejszą częstotliwością oraz niezadowolone z własnej sytuacji materialnej. Na negatywną ocenę ogólnej sytuacji w kraju i sytuacji na scenie politycznej wpływa - zdaniem autorów komunikatu - również wyższe wykształcenie i zamieszkiwanie w większych miastach.

Jeśli chodzi o ocenę poziomu życia respondentów i ich rodzin, 59 proc. twierdzi, że im i ich rodzinom żyje się dobrze, jedna trzecia (35 proc.) uważa, że przeciętnie, a co szesnasty badany (6 proc.) – że źle. Lepsze niż w czerwcu są oceny warunków materialnych gospodarstw domowych ankietowanych. Ponad połowa (54 proc.) jest nimi usatysfakcjonowana, blisko dwie piąte (39 proc.) określa je jako przeciętne (spadek o 2 pkt.), a co czternasty wyraża niezadowolenie (7 proc.).

Zdaniem badaczy, w lipcu poprawiły się oceny sytuacji w zakładach pracy. Przybyło pracujących, którzy uważają, że kondycja firm, w których są zatrudnieni, jest dobra (65 proc.), jednocześnie nieznacznie ubyło pracowników określających ją jako złą (spadek o 2 punkty, do 8 proc.).

Wyniki badania wskazują, że w ciągu ostatniego miesiąca wyraźnie zmalało w Polsce poczucie zagrożenia bezrobociem. Obecnie ponad trzy czwarte pracujących (76 proc., od czerwca wzrost o 7 pkt. proc.) deklaruje pewność zatrudnienia, natomiast nieco ponad jedna piąta (21 proc., spadek o 8 punktów) liczy się z możliwością utraty pracy.

"Możliwość utraty pracy nieco częściej niż inni biorą pod uwagę osoby o relatywnie najniższych dochodach per capita (31 proc.), niezadowolone ze swojej sytuacji materialnej (38 proc.), w wieku od 35 do 44 lat (29 proc.), a spośród grup zawodowych przede wszystkim pracownicy usług (29 proc.) i robotnicy niewykwalifikowani (27 proc.)" - czytamy w komunikacie.

Zdaniem CBOS, "kwestie światopoglądowe nie mają (...) większego znaczenia w ocenie poziomu życia respondentów i ich rodzin oraz warunków materialnych gospodarstw domowych". Sytuacja jest oceniana tym lepiej, "im młodszy wiek badanych, wyższy poziom wykształcenia, bardziej znacząca pozycja zawodowa, a także im wyższe dochody per capita oraz większe zadowolenie z własnej sytuacji materialnej".

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono między 29 czerwca a 6 lipca roku na reprezentatywnej próbie losowej liczącej 977 osób. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama