Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Patagotitan: Colossal dinosaur heading for UK display

Patagotitan: Colossal dinosaur heading for UK display
To pierwszy raz, gdy replikę szkieletu Patagotitana zobaczą mieszkańcy Europy. (Fot. Museo Paleontologico Egidio Feruglio)
A replica of what could have been the largest animal ever to walk on land is coming to London in the New Year.

Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Odlew dinozaura z grupy zauropodów, znanego jako Patagotitan, zostanie wystawiony w Muzeum Historii Naturalnej - Natural History Museum - pod warunkiem, że zmieści się w przestrzeni galerii.

Patagotitan mierzy od ogona do nosa ok. 35 metrów, a za życia ważył nawet 70 ton. 

"Powinniśmy być w stanie go wprowadzić do budynku, ale nie będzie zbyt wiele miejsca na manewry" – przyznała sama twórczyni wystawy Sinead Marron.

Replika szkieletu została wypożyczona z argentyńskiego Museo Paleontologico Egidio Feruglio (MEF), którego personel wykopał gigantyczne kości zwierzęcia w 2014 roku. 

Ekshumacja 100-letniej bestii wywołała wówczas niemałą sensację. Zdjęcie jednego z badaczy leżącego obok kości udowej lub udowej, aby zilustrować wielkie rozmiary zwierzęcia, zostało wydrukowane w gazetach na całym świecie.

Na miejscu wykopalisk była obecna ekipa BBC, dzięki czemu wyprodukowano film dokumentalny "Attenborough and the Giant Dinosaur".

Poza repliką szkieletu, odwiedzający będą mogli zobaczyć autentyczną kość udową dinozaura. "Sama pojedyncza kość nogi ma 2,4 metra długości i waży ponad 500 kilogramów" - przekazała Sinead Marron.

"To będzie pierwszy raz, gdy zobaczymy to w Europie. Museo Paleontologico Egidio Feruglio jest bardzo hojne. Chcą pokazać światu swój naukowy wyczyn, a my możemy być bardzo podekscytowani, że wybrali na to miejsce akurat nas" - dodała.

Obsadzie towarzyszyć będą interaktywne eksponaty wyjaśniające historię życia wyjątkowo dużych zauropodów, znanych także pod wspólną nazwą tytanozaury. Ostatecznie wciąż nie wiadomo, który z nich był w rzeczywistości największy - wynika to z faktu, iż nie odnaleziono jeszcze wszystkich kości niektórych z tych dinozaurów. 

Naukowcy nie wiedzą, dlaczego tytanozaury były tak duże, ale sądzą, że ma to związek z dostępnym im pokarmem roślinnym o stosunkowo niskiej wartości odżywczej. Wymagał on dużego i rozwiniętego układu pokarmowego, aby jak najlepiej przetworzyć pożywienie. "Zasadniczo tytanozaury były gigantycznymi zbiornikami fermentacyjnymi na nogach" - wyjaśniono.

Czytaj więcej:

WWF: Grozi nam największe wymieranie gatunków od czasów zagłady dinozaurów

Anglia: Gigantyczny skamieniały "morski smok" znaleziony w wodach rezerwatu Rutland

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 23.05.2024
    GBP 5.0113 złEUR 4.2699 złUSD 3.9394 złCHF 4.3072 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement