Menu

Na Wyspach zapłacimy za papierowy kubek? Rozpatrzy to brytyjski rząd

Na Wyspach zapłacimy za papierowy kubek? Rozpatrzy to brytyjski rząd
Kubki kawowych gigantów wcale nie się ekologiczne. (Fot. Getty Images)
Pobieranie przez kawiarnie opłat za jednorazowe kubki zmniejszyłoby o 300 mln ilość opakowań trafiających rocznie do śmieci - informuje "Evening Standard".
Reklama

Wielu konsumentów uważa, że tekturowe kubeczki takich kawowych gigantów jak Starbucks, Caffe Nero czy Costa, są ekologiczne. Prawda jest taka, że są one niemal nie do przetworzenia, a kawosze - wyrzucając 2,5 mld papierowych kubków - produkują każdego roku aż 25 ton odpadów.

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Cardiff, problem mógłby zostać rozwiązany dzięki wprowadzeniu płatnych kubków, a także kampaniom informacyjnym na temat ekologii.

W czasie eksperymentu prowadzonego w kawiarniach Bewley's okazało się, że gdy za kubek na wynos zaczęto doliczać niewielką sumę, zużycie wielorazowych pojemników wzrosło o 3,4 proc. Klienci zachowywali się podobnie, gdy pojawiły się tam ekologiczne plakaty.

Jak informuje autor badań, profesor Wouter Poortinga, najlepszy efekt przynosiło połączenie obu metod. "Używając tych dwóch sposobów, można zwiększyć zużycie wielorazowych kubków o 12,5 proc. To przekłada się na 3 mln mniej opakowań lądujących w koszach na śmieci” - zaznacza ekspert, cytowany przez "Evening Standard".

Zdaniem Louise Whitaker z Bewley's, również firmy, które sprzedają kawę, powinny się poczuwać do rozwiązania problemu odpadów. "Każdego roku na wysypiska trafia ogromna ilość kubeczków. Promowanie korzystania z wielorazowych opakowań jest częścią rozwiązania. Badanie dostarczyło bardzo ważnych informacji. Dzięki nim dokładnie wiemy, jak możemy wpływać na zmianę zachowań klientów" - komentuje Whitaker.

Wyniki ekperymentu w kawiarniach Bewley's posłużą rządowi do opracowania strategii zmniejszania produkcji odpadów.

 

  Komentarze


  • Emigrant
   2 kwietnia, 10:54

   Jeden wielki eco bullshit!!!

  • Lolek
   2 kwietnia, 11:44

   Costa już prowadzi taką akcję !!
   http://www.costa.co.uk/media/454525/costa-infographic-design-v3-9.pdf

  • Motor
   2 kwietnia, 21:06

   Teraz to niby kto za te kubki placi? Bo chyba z nieba za darmoszke nie spadaja.

  • Twòj Pan
   3 kwietnia, 07:02

   Pijmy kawę garściami rzàd szuka kasy wszędzie bo funt traci wartość a to narazie poczàtek po wyjściu z ue bieda będzie - - chać nędze

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 22.11.2017
  GBP 4.755 złEUR 4.218 złUSD 3.588 złCHF 3.626 zł

  Sport


  Reklama