Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

'Musimy zapobiec masowej imigracji zarobkowej i nadużyciom'

'Musimy zapobiec masowej imigracji zarobkowej i nadużyciom'
Brytyjska minister spraw wewnętrznych Theresa May (Fot. Getty Images)
UE powinna zmienić zasady swobodnego przepływu osób, aby zapobiec masowej imigracji zarobkowej i nadużyciom - oświadczyła w Brukseli brytyjska minister spraw wewnętrznych Theresa May.
Reklama
Reklama
Swobodny przepływ osób i rzekome nadużycia tej obowiązującej w UE zasady były tematem wczorajszego spotkania ministrów spraw wewnętrznych państw unijnych. Niemcy, Wielka Brytania, Holandia i Austria twierdzą, że wielu imigrantów z biedniejszych krajów Unii pobiera pomoc socjalną w krajach przyjmujących, obciążając systemy opieki społecznej i nadużywając swobody przepływu osób w UE.

"Uważamy, że trzeba zmienić sposób, w jaki zasady swobodnego przepływu osób funkcjonują" - oświadczyła szefowa brytyjskiego MSW. Przypomniała, że z taką inicjatywą wystąpił już niedawno premier David Cameron.

Według May, traktaty akcesyjne z krajami, które w przyszłości będą przyjmowane do UE, muszą zawierać zapisy, które umożliwią wolniejsze otwieranie rynków pracy, jeśli mogłoby to prowadzić do masowej migracji zarobkowej. "Można na przykład wymagać od nowego kraju członkowskiego osiągnięcia pewnego poziomu dochodu narodowego na jednego mieszkańca, zanim pozwolimy na pełną swobodę przepływu osób" - zaznaczyła May.

"Dlaczego również nie pozwolić krajom Unii na wprowadzanie limitów, jeśli imigracja z krajów europejskich osiągnie pewien poziom?" - dodała brytyjska minister. Według niej, przed pełnym otwarciem rynku pracy dla Rumunów i Bułgarów od 1 stycznia 2014 roku brytyjski rząd zamierza zmienić swoje prawo, by ograniczyć dostęp imigrantów do świadczeń socjalnych.

Komisja Europejska zbadała jednak problem rzekomej "turystyki zasiłkowej" w UE i oceniła, że nie jest to zjawisko powszechne. Unijna komisarz sprawiedliwości Viviane Reding przedstawiła wczoraj raport w tej sprawie i przestrzegła przed próbami zmian zasad swobodnego przepływu osób.

"Swobodny przepływ osób jest podstawowym prawem wspólnego rynku i nie podlega dyskusji. Ale każdemu prawu towarzyszy obowiązek. W tym przypadku obowiązkiem jest zapobieganie nadużyciom. Każdy kraj członkowski powinien wprowadzić przepisy, które będą zapobiegać nadużywaniu prawa do swobodnego przepływu osób" - podkreśliła Reding.

Jej zdaniem, przepisy dotyczące dostępu do świadczeń socjalnych, obowiązujące w niektórych krajach Unii, wręcz zachęcają do nadużyć i wykorzystywania systemów socjalnych. "Kraje członkowskie mają zatem do odrobienia pracę domową, polegającą na poprawieniu swoich przepisów" - dodała.

KE zapowiedziała też, że pod koniec roku wyda poradnik z jasnymi kryteriami, które pomogą ustalić, czy imigrant z innego kraju unijnego ma dostęp do świadczeń socjalnych.

Zdaniem niemieckiego ministra spraw wewnętrznych Hansa-Petera Friedricha, propozycje KE nie są zadowalające i nie wystarczą, by rozwiązać problem "turystyki zasiłkowej". "Raport Komisji przynajmniej przyznaje, że wspólnie musimy bronić się przed nadużywaniem prawa do swobodnego przepływu osób, także poprzez zakazywanie ponownego przyjazdu osobie, która łamie zasady" - oznajmił Friedrich.

"Brakuje nadal jasności prawnej, której oczekiwaliśmy. Jeśli będzie to potrzebne, to spróbujemy znaleźć rozwiązanie poza strukturami UE i razem z krajami, które mają ten sam problem, ustanowić rozwiązania prawne na płaszczyźnie krajowej. Konferencje i wydawanie ulotek przez Komisję Europejską nie wystarczy" - zapowiedział.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama