Menu

Możliwy termin rozwiązania brytyjskiego parlamentu w nocy z 2 na 3 maja

Możliwy termin rozwiązania brytyjskiego parlamentu w nocy z 2 na 3 maja
Brytyjczycy wkrótce wybiorą nowy rząd. (Fot. Getty Images)
Przewodniczący brytyjskiej Izby Gmin David Lidington poinformował posłów, że w przypadku przegłosowania zapowiedzianego przez premier Theresę May wniosku ws. przedterminowych wyborów, rozwiązanie obecnego parlamentu nastąpi w nocy 2 na 3 maja.
Reklama

Lidington dodał, że nie zapadła jeszcze decyzja, czy wybory uzupełniające w okręgu Manchester Gorton odbędą się w zaplanowanym terminie 4 maja, czy też mandat pozostanie nieobsadzony aż do proponowanych przez rząd przedterminowych wyborów na terytorium całego kraju w czerwcu. Zaznaczył jednocześnie, że w poprzedniej sytuacji tego typu - w listopadzie 1923 roku - zrezygnowano z uzupełnienia składu Izby Gmin.

Brytyjska premier Theresa May poinformowała wczoraj o woli rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych. Aby wniosek w tej sprawie został przyjęty przez Izbę Gmin niezbędną większością 2/3 głosów, rządząca Partia Konserwatywna (dysponująca 330 mandatami) potrzebuje poparcia co najmniej 104 posłów opozycji.

Dwie partie opozycyjne - Partia Pracy i Liberalni Demokraci - które łącznie mają 238 deputowanych, zapowiedziały, że poprą starania rządu.

Według najnowszych sondaży, konserwatyści mogą liczyć na 44 proc. poparcia, o ponad 20 punktów procentowych więcej niż Partia Pracy (23 proc.).

Na proeuropejskich Liberalnych Demokratów chce głosować 12 proc. wyborców, a 10 proc. planuje oddać głos na eurosceptyczną Partię Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP).

Według planów premier May, przedterminowe wybory parlamentarne miałyby się odbyć 8 czerwca br.

 

  Komentarze


  • THC
   19 kwietnia 2017, 11:25

   No to bedziemy glosowac na liberalow. Jest nas tu duzo i nasz glos bedzie gwozdziem do trumny dla torysow.

  • Mr B
   19 kwietnia 2017, 14:07

   Jeśli masz paszport to będziesz głosować, jesli ja bym miał głosowałbym na Lib-Dem bez żadnych wątpliwości.

  • Klimek
   19 kwietnia 2017, 16:56

   No I dobrze. Narobili balaganu to niech uciekaja. Moze ktos madrzejszy to ogarnie

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.05.2018
  GBP 4.912 złEUR 4.296 złUSD 3.639 złCHF 3.641 zł

  Sport


  Reklama