Motor rally accident kills female spectator in Finland

Ostatni wypadek z udziałem widzów miał miejsce w 1999 roku. (Fot. Twitter/@Ilkka)
A motor rally car went off the road and killed a woman watching the event on Friday night in Seinajoki, central western Finland.

Do zdarzenia doszło wczoraj wieczorem w Seinajoki na zachodzie kraju podczas pierwszego odcinka specjalnego zawodów. Kierowca samochodu został odwieziony do szpitala. Rywalizacja została przerwana.

Według podanych dziś informacji lokalnego dziennika "Ilkka", samochód jechał z prędkością ok. 120 km/h, gdy uderzył w kamień, wypadł z trasy i uderzył w strefę przeznaczoną dla widzów. Na miejscu było około 100 osób.

Jak podali organizatorzy rajdu, wypadek jest badany wspólnie z policją.

W mediach podkreśla się, że w Finlandii miejsca dla widzów podczas wyścigów rajdowych są zazwyczaj bezpieczne, a do wypadków z udziałem publiczności dochodzi rzadko.

Podobne zdarzenie miało miejsce w 1996 roku podczas Rajdu Finlandii w Jyvaskyla. Zginęła wtedy jedna osoba, a wiele zostało rannych. Przypomina się również, że w 1999 roku podczas zawodów rajdowych śmierć poniosła jedna osoba uderzona kołem oderwanym od samochodu.

Rajd w Seinajoki jest piątą rundą samochodowych mistrzostw Finlandii, które w tym roku składają się z siedmiu etapów – trzech zimowych oraz czterech organizowanych latem i jesienią.

Zaplanowane na dziś wyścigi Seinajoki mają się odbywać zgodnie z planem.