Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Most Poles see more advantages of EU membership than disadvantages, but their enthusiasm is waning

Most Poles see more advantages of EU membership than disadvantages, but their enthusiasm is waning
Polski euroentuzjazm nie jest już tak mocny, jak jeszcze trzy lata temu. (Fot. Getty Images)
According to 53.5 per cent of respondents, the advantages of Poland's membership in the EU outweigh the disadvantages, according to 24.7 per cent of respondents the advantages and disadvantages balance each other out and 16.7 per cent claim that the disadvantages outweigh the disadvantages, according to an IBRiS poll for 'Rzeczpospolita'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

32 proc. ankietowanych uważa, że z członkostwa w UE wynikają zdecydowanie zalety, zaś 21,3 proc. - raczej zalety. Według 24,7 proc. wady i zalety się równoważą. Zdaniem 5,8 proc. respondentów członkostwo w UE to zdecydowanie wady, zaś zdaniem 10,9 proc. to raczej wady. 5,2 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Jak wynika z sondażu, polski euroentuzjazm nie jest tak mocny, jak jeszcze trzy lata temu. "Rzeczpospolita" przypomina, że w listopadzie 2020 roku IBRiS zadał identyczne pytanie – od tamtego czasu o niemal 11 pkt proc. ubyło euroentuzjastów, o około 9 pkt proc. przybyło zaś tych, którzy widzą równoważenie się zalet i wad.

Jak wskazuje "Rz", stosunek do Unii stał się mocno powiązany z sympatiami politycznymi. Obecnie aż 94 proc. wyborców KO i tylko 17 proc. wyborców PiS jest euroentuzjastami.

Trzy lata temu polaryzacja nie była tak duża. Zdaniem ekspertów wyborcy partii Jarosława Kaczyńskiego, ubożsi i zamieszkujący mniejsze miejscowości mają powody, aby bardziej obawiać się proekologicznych pomysłów UE. Antyunijną retorykę nasila także PiS.

Z sondażu wynika, że wśród zalet członkostwa w UE Polacy najczęściej wymieniają otwarte granice państw członkowskich (45,2 proc.), fundusze unijne (20,6 proc.), wzrost bezpieczeństwa Polski (18,9 proc.) oraz możliwość kształcenia za granicą (3,7 proc.).

Wśród wad wymieniono narzucanie Polsce prawa przez Brukselę (33,8 proc.), nierówne traktowanie krajów członkowskich (30,5 proc.), migrację (12,5 proc.) oraz traktowanie Polaków jako tanią siłę roboczą (4,6 proc.).

Czytaj więcej:

W Unii Europejskiej rodzi się coraz mniej dzieci

Kogo Polacy lubią najbardziej, a które nacje nie cieszą się ich sympatią?

Finlandia znów najszczęśliwszym krajem świata. A co z Polską?

Rada UE przyjęła przepisy o wzmocnieniu ochrony oznaczeń geograficznych żywności i napojów

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement