Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

More and more Poles are determined to emigrate

More and more Poles are determined to emigrate
Zdecydowanie planujących wyjazd jest dziś 6,4% Polaków, czyli o 1,4%. więcej niż w roku poprzednim. (Fot. Getty Images)
The latest report 'Economic migration of Poles' shows that the percentage of those who are considering emigration remains at a constant high level.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Odsetek zdecydowanie planujących wyjazd z kraju wzrósł do 6,4% w tym roku, wobec 5% w 2014 r. To oznacza, że zdecydowanych na emigrację jest o 250 tys. osób więcej niż w roku ubiegłym. Jak wynika z badań, skala wyjazdów może ponownie zacząć wzrastać wraz z rozwojem konfliktu na Ukrainie.

Tak jak w ubiegłym roku co piąty (20,7%) Polak jest gotowy rozważyć emigrację, jeśli zajdzie taka potrzeba lub możliwość. Zdecydowanie planujących wyjazd jest dziś 6,4% Polaków, czyli o 1,4%. więcej niż w roku poprzednim (blisko 1,275 mln osób vs. 1,025 mln w 2014 r.). Oznacza to, że o 250 tys. osób wzrosła liczba zdecydowanych na podjęcie pracy za granicą.

"Patrząc z perspektywy firmy, która na terenie całej Europy zatrudnia codziennie 50 tys. pracowników, mogę powiedzieć, że migracje zarobkowe są już naturalnym zjawiskiem. Kraj pochodzenia pracownika ma coraz mniejsze znaczenie, a nacisk kładziony jest przede wszystkim na wiedzę, kompetencje i konkretne umiejętności. Szczególnie ważne jest transgraniczne pozyskiwanie talentów w sytuacji, gdy dochodzi do deficytów w specjalistycznych obszarach rynku, przy równoczesnych wyzwaniach jakie stawia przed nami demografia" - podkreśla Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service S.A.

Rozważający emigrację

Wyniki badania wskazują, że perspektywa emigracji najrzadziej kusi osoby dobrze wykształcone, a najczęściej posiadających wykształcenie średnie i podstawowe. Wśród rozważających emigrację najczęściej znajdowały się także osoby uczące się lub studiujące (29%) i zatrudnione na pełen etat (25%). Kluczowym determinantem, który ma wpływ na decyzję o podjęciu pracy za granicą, jest wysokość wynagrodzenia uzyskiwanego w Polsce. Połowę rozważających wyjazd stanowią bowiem osoby bez dochodów, a aż 31% pracujący za najniższe stawki wynagrodzenia.

Wyniki badania pokazują również, że mieszkańcy miejscowości o niskich perspektywach pracy czy rozwoju zawodowego są bardziej skłonni do emigracji – 36% rozważających wyjazd to mieszkańcy małych miast i taki sam odsetek dotyczy osób mieszkających na wsi.

Preferowane kraje emigracji

Polacy rozważający emigrację najczęściej wskazywali chęć wyjazdu do Wielkiej Brytanii (27%), Niemiec (26%), Norwegii (11%) i Holandii (9%). Podobnie jak w ubiegłym roku, wśród preferowanych kierunków wyjazdów dominowały kraje Unii Europejskiej (72%).

"Bliskość geograficzna, a także otwarty rynek i uproszczenie procedur związanych z podejmowaniem i rozliczaniem pracy, ma niebagatelny wpływ na decyzje Polaków odnośnie kierunków wyjazdu. Co ciekawe, zdecydowanie wzrosło zainteresowanie wyjazdami do Norwegii, która po raz pierwszy znajduje się w pierwszej trójce preferowanych kierunków emigracji. Dotychczasowe wybory Polaków dotyczące migracji dowodzą, że doceniamy kraje o wysokiej kulturze zawodowej, dobrych wynagrodzeniach, przy jednoczesnych szerokich świadczeniach socjalnych" – zauważa Tomasz Misiak, prezydent Rady Nadzorczej Work Service S.A.

Wpływ sytuacji geopolitycznej

W związku z utrzymującym się konfliktem na Ukrainie, Work Service zapytał Polaków o wpływ sytuacji geopolitycznej na ich decyzje o wyjeździe z kraju. Wyniki badania potwierdzają, że konflikt za naszą wschodnią granicą może mieć wpływ na decyzję o emigracji 32% aktywnych lub potencjalnych uczestników rynku pracy. Dla 3,5% zdarzenia na Ukrainie mają już dziś wpływ na decyzję o wyjeździe z Polski.

Wyższe zarobki to główny powód, który skłania 78% osób rozważających wyjazd do szukania pracy za granicą. W dalszej kolejności badani wskazywali podniesienie standardu życia (44%), czy brak odpowiedniej pracy w Polsce (37%). Istotne znaczenie dla wybranych osób ma także podróżowanie i zwiedzanie świata (35%), lepsza służba zdrowia (29%) oraz lepsze warunki socjalne (19%).

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut Millward Brown, w okresie 6-9.03.2015 r. na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie Polaków N=633 osób, aktywnych lub potencjalnych uczestników rynku pracy, z której wykluczono emerytów, rencistów oraz osoby zajmujące się domem.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement