Menu

Morawiecki: Rząd od czasu Brexitu przyciągnął 35-40 tys. miejsc pracy

Morawiecki: Rząd od czasu Brexitu przyciągnął 35-40 tys. miejsc pracy
Morawiecki zachęca Polaków do powrotu do kraju. (Fot. Getty Images)
Od czasu referendum w sprawie opuszczenia UE przez Wielką Brytanię rząd przyciągnął do Polski 35-40 tys. miejsc pracy, a chęć do emigracji jest najniższa w historii - zapewnił wicepremier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że firmy z Londynu coraz liczniej pojawiają się w Polsce.
Reklama

"W czerwcu zeszłego roku był Brexit (referendum ws. Brexitu - przyp.red.) i też było wiele powątpiewań, czy my będziemy w stanie skłonić pewnych inwestorów do zainwestowania. Dzisiaj mogę powiedzieć, że po moich sześciu czy siedmiu wyjazdach do Londynu i kilku moich kolegów z rządu, osiągnęliśmy ogromny sukces. Przyciągnęliśmy 35-40 tys. miejsc pracy do wielu miast" - przekazał wicepremier, minister rozwoju i finansów.

Dodał, że są to zaawansowane miejsca pracy, to nie są już proste funkcje do wykonywania przez polskich pracowników. Wyjaśnił, że obecnie są to takie zadania jak: zarządzanie projektami, zarządzanie danymi, zarządzanie ryzykiem czy zarządzanie globalnym łańcuchem dostaw.

"W czasach naszych poprzedników symbolicznie ludzie się niestety pakowali w walizki i 2-3 mln ludzi wyjechało do Londynu. My pracę z Londynu przyciągamy nad Wisłę, tak żeby ludzie mogli tutaj zostać i nasze programy przyczyniają się do tego, że skłonność do emigracji jest najniższa w historii" - oznajmił wicepremier.

Odpowiadając na pytanie o sposób przyciągania do Polski Polaków żyjących w Wielkiej Brytanii, Mateusz Morawiecki wskazał, że prowadzi rozmowy o nowych inwestycjach, także w mniejszych miastach, które pozwolą m.in. na znalezienie pracy blisko miejsca zamieszkania.

Podkreślił, że rządowi zależy, by rozwój był równomierny i nie koncentrował się tylko na dużych ośrodkach miejskich. "Dlatego Rolls-Royce przychodzi do Ropczyc, a Mercedes przychodzi do Jawora. To są wyraźne dowody na to też, że staramy się robić wszystko, żeby te ulgi, żeby zachęty, wykwalifikowani pracownicy byli dostępni w tych miejscach Polski, czasami powiatowej, tej Polski trochę zaniedbanej" - zaznaczył.

"Po stronie rządu mamy wiele wysiłków o charakterze tworzenia miejsc pracy tutaj w Polsce. I za dwa tygodnie będę w Krakowie, gdzie firma ABB, jedna z najwyżej zaawansowanych firm, będzie tworzyć 2 tys. nowych miejsc pracy. Bardzo wysoko wykwalifikowani ludzie będą tam zatrudniani" - dodał.

"Takich przykładów mamy już kilkadziesiąt: z Londynu HSBC, Credit Suisse, UBS, Citi, wiele banków, które przenoszą tutaj kolejne funkcje. Część z nich już tutaj była, niektóre z tych, które wymieniłem były tylko w niewielkim stopniu i to nasze działania powodują, że te instytucje zwiększają swoją obecność lub w ogóle się pojawiają" - podkreślił.

Do sytuacji po Brexicie i wczorajszych zapowiedzi brytyjskiego rządu odniosła się również premier Beata Szydło, która zapewniła, że Wielka Brytania pozostanie ważnym partnerem dla Polski. 

Premier Theresa May otrzymała zgodę obu izb brytyjskiego parlamentu na rozpoczęcie procedury wyjścia z UE bez konieczności gwarantowania praw obywatelom Wspólnoty. Akty prawne zezwalające na Brexit w ciągu kilku dni otrzyma królowa Elżbieta II, a sama May zapowiedziała, że wyjście nastąpi pod koniec tego miesiąca.

 

  Komentarze


  • Czytelnik
   15 marca 2017, 09:58

   Napewno większość juz spakowana hurrrra

  • Gosc 044
   15 marca 2017, 10:49

   Za najniższą krajowa 2 tyś zł brutto taa i jak tu wegetowac :(

  • Czytelnik
   15 marca 2017, 11:16

   Dlaczego nikt nie komentuje tych KŁAMSTW !!!!!!!!

  • Tak trzymać kochani
   15 marca 2017, 13:08

   Do przodu Polsko ...krusz kajdany

  • THC
   15 marca 2017, 13:28

   W polsce tez juz daja benefity. Mozecie spokojnie wracac, zwlaszcza ci co przyjechali z takich dziur jak np Sokolka, Bialystok. Wasze kobiety siedza w Polsce i ssaja benefity z Krolewsiego kraju jak kobiety wykonujace najstarszy zawod swiata! Zero szaczunku dla kraju, w ktorym pozwolono wam pracowac. A wy zamiast to szanowac to ten piekny kraj niszczycie i wasze rodziny sa obciazeniem dla systemu socjalnego. Oprocz tego ile jest takich co sa tutaj ponad 10lat i nie mowia po ang??!! A to oznacza, ze wielu Polakow nie integruje sie przez to z nasza spolecznioscia. Jest was za duzo w UK.

  • Psychiatra
   15 marca 2017, 18:16

   Biedny THC albo sam pochodzisz z tamtych rejonów i za wszelką cenę chcesz zaprzeczyć swej przeszłości albo czegoś im mocno zazdrościsz (może np. są dużo lepsi od ciebie w pracy) ?

  • PrzyszłaBrytyjka
   16 marca 2017, 06:57

   Co ten człowiek wygaduje? On jest totalnie oderwany od rzeczywistości... Czytać się nie chce tych bzdur.

  • Norbe
   18 marca 2017, 13:01

   Pieprzy jak potluczomy lub oderwany od rzeczywistosci

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 26.04.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.239 złUSD 3.483 złCHF 3.540 zł

  Sport


  Reklama