Menu

Monument Stonehenge wzniesiony, aby świętować

Monument Stonehenge wzniesiony, aby świętować
Stonehenge jest jedną z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych. (Fot. Thinkstock)
Budowa kamiennego kręgu Stonehenge mogła być miejscem spotkań towarzyskich i zbliżania do siebie ludzi - twierdzą naukowcy. To już kolejna hipoteza dotycząca powodu wzniesienia monumentu.
Reklama

"Proces budowania Stonehenge i organizowania w tym czasie przyjęć mógł być ważniejszy niż sam ukończony pomnik” – oświadczyli eksperci z English Heritage.

Brytyjscy naukowcy są przekonani, że wybór kamieni, ich sposób przenoszenia i ustawienia na terenie Salisbury Plain był sposobem na zbliżanie do siebie ludzi, urządzano bowiem w tym czasie wiele uroczystości i radosnych spotkań.

"W dzisiejszej kulturze zachodniej zawsze staramy się sprawić, aby wszystko było tak proste i szybkie, jak to tylko możliwe, ale wierzymy, że dla budowniczych Stonehenge mogło tak nie być" - podkreśla historyk Susan Greaney.

"Nakierowanie dużej liczby osób z całego świata do wzięcia udziału w procesie budowy było potencjalnie potężnym narzędziem pokazującym siłę społeczności i nastawienie do osób z zewnątrz" - zaznaczyła Greaney.

"Przyjmowanie i wynagradzanie tych, którzy podróżowali z daleka, być może nawet w formie pielgrzymki, mogą być wyrazem siły i pozycji społecznej" - dodała historyk.

Z badań wynika, że prehistoryczni ludzie przywozili do Stonehenge także zwierzęta - i to z oddalonej o ponad 800 km północno-wschodniej Szkocji,  aby wziąć udział w wystawnych świętach w środku zimy.

Eksperci próbowali dowiedzieć się, dlaczego ludzie, którzy zbudowali Stonehenge, zdecydowali się do wzniesienia monumentu użyć kamieni z Preseli Hills, znajdujących się o 250 km dalej. Kamienie ich zdaniem zostały prawdopodobnie przetransportowane wodą i lądem. Musiało to kosztować współczesnych wiele czasu i trudu. Eksperci sądzą teraz, że budowa pomnika była tak samo ważna dla ludzi neolitu, jak obrządki w nim.

Historycy, archeolodzy i inżynierowie od dawna zastanawiają się jak zbudowano Stonehenge. Megalityczny krąg w południowej Anglii wzniesiono trzy i pół tysiąca lat temu. Jedna z teorii zakłada, że Stonehenge zostało zbudowane jako pomnik mający na celu połączenie mieszkańców Wysp Brytyjskich po bardzo długim okresie konfliktu pomiędzy wschodem i zachodem.

Są też zwolennicy wytłumaczenia, że kamienny krąg to rodzaj radia, anteny, a nawet instrumentu muzycznego. Niektórzy są przekonani, że Stonehenge jest lądowiskiem statków kosmicznych.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 16.03.2018
  GBP 4.778 złEUR 4.216 złUSD 3.421 złCHF 3.603 zł

  Sport


  Reklama