Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Montenegro at home loses more and less wins

Montenegro at home loses more and less wins
Bałkańscy piłkarze szczególnie groźni są na stadionie pod Goricom, gdzie mogą liczyć na "gorącą" publiczność. (Fot.Getty Images)
Two draws with England are the results most remembered by Montenegrin fans. Balkan players are particularly dangerous at the stadium near Goricom, where they can count on a 'hot' audience. However, this does not mean that in Podgorica representation wins.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W niedzielę 26 marca (o godz. 19:45 czasu GMT) Polska zagra w czarnogórskiej stolicy o punkty w eliminacjach do mistrzostw świata Rosja 2018. Biało-czerwoni są liderami eliminacyjnej grupy E, w czterech kolejkach zdobyli 10 punktów. O trzy wyprzedzają zespół gospodarzy, który na razie rywalizuje głównie poza swoim krajem (m.in. 1:0 w Danii i 1:1 w Rumunii). W Podgoricy zwyciężył Kazachstan 5:0.

Polacy rywalizowali w Podgoricy tylko raz, we wrześniu 2012 roku i wówczas zremisowali 2:2 na inaugurację eliminacji do brazylijskiego mundialu.

Reprezentacja Czarnogóry świętuje mały jubileusz - od dekady jako oddzielna reprezentacja gra na arenie międzynarodowej. W mediach nie brakuje tekstów wspomnieniowych, przygotowany został także film z tej okazji. Ale wielkiej euforii nie ma. Miejscowa drużyna przystąpi do spotkania z Polską osłabiona brakiem kilku kontuzjowanych piłkarzy, m.in. obrońców Marko Basy, Żarko Tomasevica i Marko Simica.

Czarnogórzanie po raz piąty uczestniczą w cyklu eliminacyjnym, ale dotąd nie zadebiutowali ani w mistrzostwach Europy, ani globu. Meczów o stawkę na własnym stadionie narodowym, bo za taki uchodzi kameralny obiekt w Podgoricy, rozegrali dotąd 21. Bilans wcale nie jest imponujący, mimo że tak wiele mówi się i pisze o kibicach będących dwunastym zawodnikiem. Bałkańska ekipa u siebie wygrała zaledwie sześć spotkań, zremisowała osiem i poniosła siedem porażek.

Wszystko zaczęło się od el. do MŚ w RPA w 2010 roku. Przed własną publicznością Czarnogóra pokonała zaledwie jednego rywala - Gruzję 2:1. Remisowała z Bułgarią, Irlandią i Cyprem, przegrała z Włochami. Na wyjazdach było jeszcze gorzej - trzy remisy i dwie porażki i ostatecznie piąte miejsce z dziewięcioma punktami na koncie.

Najlepsze były zaś kwalifikacje do polsko-ukraińskiego Euro w 2012 roku. Czarnogórska ekipa narodowa w roli gospodarza wygrywała z Walią i Szwajcarią po 1:0 (trafienia Mirko Vucinica), a remisowała z Anglią 2:2 i Bułgarią 1:1. Dzielnie walczyła też na obcych boiskach i w końcowej klasyfikacji ustąpiła tylko Anglii. W barażach o awans do finałów ME uległa jednak Czechom 0:2 na wyjeździe i 0:1 u siebie.

W eliminacjach MŚ 2014 Czarnogóra zajęła trzecie miejsce, za Anglią i Ukrainą, a przed Polską. Na własnym stadionie pokonała jedynie San Marino 3:0. Podzieliła się punktami z Polską 2:2 i Anglią 1:1, gubiła je natomiast z Ukrainą 0:4 i Mołdawią 2:5.

Bardzo nieudane okazały się eliminacje do ubiegłorocznych mistrzostw kontynentu we Francji. Początek był obiecujący - 2:0 z Mołdawią i 1:1 ze Szwecją, lecz sporo "popsuł" mecz z Rosją, a konkretnie zachowanie fanatycznych kibiców. Już na początku gry odpalona raca rzucona z sektora gospodarzy trafiła rosyjskiego bramkarza Igora Akinfiejewa.

Mimo tego incydentu, sędzia nie zdecydował się na zakończenie meczu. Później doszło do starć fanów obu drużyn, a gdy na boisko znów rzucano różnymi przedmiotami i jeden z nich uderzył kolejnego zawodnika gości, mecz został przerwany, a UEFA zdecydowała o walkowerze 3:0 na korzyść Rosji. Kary finansowe zapłaciły obie federacje.

Czarnogóra ponadto otrzymała nakaz rozegrania dwóch meczów przy pustych trybunach, z tym że drugi objęto zawieszeniem na okres dwóch lat. To oznacza, że gdyby doszło do ekscesów podczas niedzielnej konfrontacji z Polską, kolejny występ u siebie będzie bez kibiców.

W 2012 roku, przy okazji pierwszej potyczki z Polakami, mecz też był przerywany, m.in. petardami i racami rzucano na polskie pole karne, a ucierpiał bramkarz Przemysław Tytoń.

W eliminacjach ME 2016 Czarnogóra na stołecznym obiekcie przegrała też sensacyjnie z Liechtensteinem 0:2 i najlepszą w grupie Austrią 2:3 po golu straconym w ostatniej minucie.

Spotkanie z biało-czerwonymi będzie 22. o punkty do eliminacji MŚ bądź ME. Najlepszym strzelcem w historii reprezentacji jest Stefan Jovetic - 19 bramek. Dwa gole mniej ma inny znakomity napastnik Vucinic, który jednak z powodu kontuzji kolana nie grał w piłkę od kilkunastu miesięcy.

Od dawna trenuje indywidualnie, dostał powołanie, ale nawet miejscowi dziennikarze wątpią, że zagra od pierwszej minuty. Być może pojawi się na boisku w drugiej połowie. Osiem bramek w kadrze zdobył Dejan Damjanovic, ale jego obecnie w zespole narodowym nie ma. Na co dzień gra w Korei Południowej.

W liczbie występów w barwach narodowych prowadzi Elsad Zverotic (59) przed Simonem Vukcevicem (45) oraz Vucinicem, Joveticem i Fatosem Becirajem (po 44).

Od 2016 roku selekcjonerem reprezentacji jest Serb Ljubisa Tumbakovic. Pierwszym był Zoran Filipovic, który w latach 2007-2009 poprowadził drużynę w 23 meczach (bilans 8-8-7). Zastąpił go Chorwat Zlatko Kranjcar 2010-2011 (6-2-5), a w dwóch wcześniejszych spotkaniach z Polską trenerem był Branko Brnovic 2011-2015

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 16.04.2024
    GBP 5.0609 złEUR 4.3197 złUSD 4.0687 złCHF 4.4554 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement