Menu

Mogherini: Wielka Brytania więcej straci na Brexicie niż UE

Mogherini: Wielka Brytania więcej straci na Brexicie niż UE
Mogherini zwróciła uwagę, że po Brexicie to Brytyjczycy mają więcej do stracenia niż obywatele UE. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania straci na Brexicie więcej niż Unia Europejska - oceniła szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogerini, która składa wizytę w Pekinie.
Reklama

"Stracimy ważny kraj członkowski" - przekazała Mogherini podczas wykładu dla studentów uniwersytetu Tsinghua. "Dla mnie wszystkie kraje członkowskie są równie ważne, ponieważ niektóre mogą mieć większy wkład w wybrane polityki niż inne. Ale sądzę, że nasi brytyjscy przyjaciele stracą więcej niż my" - dodała.

Zdaniem Mogherini, negocjacje dotyczące Brexitu potrwają dwa lata, a więc tyle, ile przewiduje traktat lizboński. "W naszych traktatach jest jasne, że chodzi o dwa lata, tylko dwa lata od rozpoczęcia negocjacji, co miało miejsce w marcu. To nie może być opóźnione. Nie spodziewam się, że odbędzie się to szybciej" - zwróciła uwagę szefowa unijnej dyplomacji.

W marcu Wielka Brytania poinformowała oficjalnie unijnych partnerów o zamiarze wyjścia z UE. Komisja Europejska ogłosiła wczoraj, że polityczne negocjacje dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z UE rozpoczną się po przedterminowych wyborach parlamentarnych w tym kraju, które są zaplanowane na 8 czerwca.

Wytyczne do rozmów z Brytyjczykami przyjmą szefowie państw i rządów 27 krajów unijnych na specjalnym szczycie w Brukseli, który się odbędzie 29 kwietnia.

Na początku maja Komisja Europejska ma zaprezentować projekt zaleceń do negocjacji, które kraje członkowskie UE mają przyjąć 22 maja na forum Rady ds. Ogólnych, przygotowującej szczyty UE.

 

  Komentarze


  • Korwin
   20 kwietnia 2017, 18:46

   Wypowiedz tej co sprzedala europe muzulmana...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.05.2018
  GBP 4.903 złEUR 4.304 złUSD 3.669 złCHF 3.701 zł

  Sport


  Reklama