Menu

Ministerstwo edukacji: "Szkoły średnie muszą zapewnić alternatywę dla lekcji religii"

Ministerstwo edukacji:
Czy znalezienie alternatywy dla lekcji religii będzie łatwe w Irlandii?... (Fot. Thinkstock)
300 społecznych i wielowyznaniowych szkół średnich, zgodnie z nowymi wytycznymi ministerstwa edukacji, będzie miało obowiązek zapewnić alternatywę dla nauki religii. Departament nie przewidział jednak zatrudnienia dodatkowych nauczycieli, np. etyki.
Reklama

Ministerstwo edukacji w nowej dyrektywie nakazało szkołom średnim prowadzonym przez Rady Edukacji i Szkoleń (ETB) zagwarantowanie możliwości wypisania się z nauczania religii. Choć w ubiegłym tygodniu władze zapewniały, iż zmiana nie będzie się wiązała z koniecznością powiększania kadry, to jednocześnie nakazały, by uczniom zapewnić w tym czasie naukę innego przedmiotu.

W programie RTE Today minister Richard Bruton zaznaczył, że w budżecie nie ma przewidzianych dodatkowych środków na ten cel.

"Tak naprawdę wystarczy przeorganizować program. Można dodać więcej godzin jednego przedmiotu, a zredukować innego – w zależności od zapotrzebowania” - wskazał.

Sprawa nie wygląda tak prosto dla Micheala Moriarty’ego, prezesa związku Education and Training Boards Ireland (ETBI), reprezentującego 16 placówek.

"Zgodnie z wytycznymi ministerstwa, przeprowadzimy wśród rodziców ankietę. Jestem pewien, że będzie bardzo duże zainteresowanie rezygnacją z religii, szczególnie w starszych klasach. Wiele osób wolałoby, aby w tym czasie ich dzieci uczyły się przedmiotów, które będą zdawały na maturze. Według wytycznych z departamentu szkoły, będą miały obowiązek zapewnić alternatywę, a to wiąże się z dodatkowymi pracownikami, niezależnie od tego, co twierdzi minister” - podsumował.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 19.03.2018
  GBP 4.798 złEUR 4.218 złUSD 3.434 złCHF 3.601 zł

  Sport


  Reklama