Menu

Minister sprawiedliwości: Jest możliwe, by sprawców gwałtu w Rimini sądzić w Polsce

Minister sprawiedliwości: Jest możliwe, by sprawców gwałtu w Rimini sądzić w Polsce
Czy sprawcy gwałtu trafią przed polski wymiar sprawiedliwości. (Fot. Thinkstock)
Formalnie jest możliwe, by sprawców gwałtu w Rimini sądzić w Polsce. Jeżeli okaże się, że polski rygor prawny jest bardziej dotkliwy, wystąpimy o to do strony włoskiej - przekazał dziś polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Reklama

Wczoraj po południu z Polski do Włoch wyleciał zespół składający się z czterech osób: prokuratora, dwóch policjantów oraz tłumacza. Śledztwo ws. zbiorowego gwałtu na Polce oraz napadu na nią i jej partnera na plaży we włoskim Rimini prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Ziobro, pytany w wywiadzie dla portalu wPolsce.pl, po co polscy śledczy udali się do Włoch odparł, że "jest to podyktowane wymogami polskiego prawa". "Polskie prawo stanowi, że jeżeli dochodzi do przestępstwa na szkodę polskiego obywatela, to ustawę polską można stosować w stosunku do sprawcy również wtedy, kiedy przestępstwo miało miejsce na terenie innego państwa" - uzasadnił szef MS.

Według niego formalnie jest możliwe, by proces sprawców gwałtu w Rimini odbył się w Polsce. "Będziemy rozważać, który rygor prawny będzie dla tych sprawców bardziej dolegliwy" - podkreślił. Jak dodał, jeżeli polski rygor okaże się surowszy, polscy prokuratorzy "z pewnością" wystąpią o proces w Polsce.

Minister zaznaczył jednak, że z uwagi na to, iż Włosi "podchodzą do tej sprawy bardzo prestiżowo, może być z tym problem". "To jest kwestia do rozstrzygnięcia na dalszym etapie. Teraz najważniejsze jest ujęcie sprawców" - przekazał szef Ministerstwa Sprawiedliwości.

Podkreślił, że relacje polskich i włoskich organów ścigania układają się bardzo dobrze, a polscy śledczy zostali dopuszczeni do wszystkich czynności procesowych.

W nocy z piątku na sobotę czterech napastników zgwałciło na plaży 26-letnią Polkę i dotkliwie pobiło jej partnera. Następnie zaatakowali transseksualistę z Peru.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 20.02.2018
  GBP 4.704 złEUR 4.147 złUSD 3.360 złCHF 3.597 zł

  Sport


  Reklama