Menu

Minister edukacji: "Chrzest nie będzie dłużej kryterium przyjęć w szkołach"

Minister edukacji:
Czyżby Irlandia była gotowa na religijną rewolucję?... (Fot. Thinkstock)
Chrzest nie będzie dłużej kryterium przy przyjmowaniu uczniów do szkoły - zapewnił minister edukacji Richard Bruton. Jak wynika z danych departamentu, prawie 3 tys. irlandzkich szkół funkcjonuje według etosu katolickiego.
Reklama

Zgodnie z zapowiedzią ministra, placówki, w których nie został przekroczony limit zapisów (około 80%), będą miały obowiązek przyjmowania wszystkich chętnych. W pozostałych kryterium wyboru uczniów nie będzie mogła natomiast stanowić religia.

Jedynym wyjątkiem będą ośrodki, w których otwarcie się na inne wyznania nie będzie pozwalało na zachowanie etosu szkoły lub które są prowadzone przez mniejszości religijne z etosem danej mniejszości.

Plany zmian Burton zapowiedział podczas swojego wystąpienia w irlandzkim sejmie – Dail. Projekt popiera rząd oraz partia Fianna Fail. Do wprowadzenia go w życie potrzebne są jednak zmiany w prawie.

Projekt z zadowoleniem przyjęła organizacja Equate Ireland.

“Jeśli rzeczywiście ponad 90% szkół nie będzie mogło stosować religii jako kryterium przyjęć, to będzie pozytywny krok. Zmiana w ustawie o równym statusie (Equal Status Act) zapewni ochronę praw wszystkich rodzin zamiast tylko niektórych rodzin oraz instytucji religijnych — jak to było do tej pory” - podkreślił dyrektor EI Michael Barron.

W Irlandii szkoły wyznaniowe stanowią 96%, w tym 90% to placówki rzymskokatolickie.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 19.04.2018
  GBP 4.777 złEUR 4.167 złUSD 3.369 złCHF 3.478 zł

  Sport


  Reklama