Menu

Międzynarodowe gangi bezkarnie okradają irlandzkie sklepy

Międzynarodowe gangi bezkarnie okradają irlandzkie sklepy
Gangi okradające sklepy nie gardzą też markową odzieżą. (Fot. Thinkstock)
Profesjonalne gangi z Europy Wschodniej są prawdziwą zmorą irlandzkich sklepów. Złodzieje korzystają z opieszałości lokalnego wymiaru sprawiedliwości, dzięki któremu mogą działać bezkarnie przez dziewięć miesięcy, zanim sprawa trafi do sądu.
Reklama

Jak stwierdził Michael Neary z Retail Excellence - organizacji wspierającej handlowców - problem jest na tyle poważny, że stowarzyszenie zgłosiło sprawę parlamentowi.

Jak informuje działacz, złodziei interesują przede wszystkim drogie alkohole, które kradną ze sklepów monopolowych i supermarketów na terenie całego kraju. Nawet jeśli złodziej zostanie zatrzymany przez policję, jest rutynowo wypuszczany za kaucją. Do czasu rozprawy wyjeżdża przeważnie do innego kraju Europy, by tam dalej działać.

“Przestępcy przyjeżdżają i operują tu swobodnie przez dziewięć miesięcy – tyle czasu bowiem trzeba, aby sprawa trafiła do sądu rejonowego. Sprzedawcy mają związane ręce przez kulawe prawo” - informuje Neary.

7 kwietnia policji z Cork udało się dopiero po dwóch latach postawić przed sądem jednego członka międzynarodowego gangu działającego na terenie Munsteru. Aurimas Petraska zdążył ukraść wraz ze wspólnikami dobra o wartości 150 tys. euro – była to głównie odzież damska oraz kosmetyki Chanel.

Oskarżyciel podkreślił w Sądzie Rejonowym w Limerick, że międzynarodowa grupa „działała z wojskową precyzją”.

“Na nagraniach z monitoringu widać, jak okradają sklepy ubrani w kominiarki i zaopatrzeni w latarki. Sprawdzają regularnie zegarki. Są świetnie wyszkoleni, wszystko zajmuje około 6 minut” - zeznawał w sądzie oskarżyciel Michael Collins.

Petraska mieszkał w Irlandii od 2005 roku, na co dzień pracował w Lidlu.

Nad rozbiciem gangu pracuje Interpol, Europol i irlandzka Garda.

 

  Komentarze


  • Anty czytelnik
   18 kwietnia 2017, 18:00

   cyganie kradna,łajzy juz wszedzie sie pojawili,próbują tombak sprzedawać jako złoto,to jest takie samo scierwo jak muzole.

  • Gw
   18 kwietnia 2017, 18:56

   W polsce jest lepiej, dostajesz tylko mandat jak Cię złapią do kwoty 100 euro, powyżej sprawa.
   Zapraszamy do naszego pięknego kraju

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 26.04.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.239 złUSD 3.483 złCHF 3.540 zł

  Sport


  Reklama