Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Michel Barnier with visit in Poland

Michel Barnier with visit in Poland
Michel Barnier przebywa z wizytą w Warszawie. (Fot. Twitter/@MSZ_RP)
Polish Prime Minister Beata Szydło is on Monday set to meet the EU's chief Brexit negotiator, Michel Barnier, to brief him on Poland's expectations about the bloc's future relations with the UK, the Polish government spokesman has said.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Główny negocjator, który reprezentuje Komisję Europejską w rozmowach z Wielką Brytanią na temat Brexitu, przebywa z wizytą w Warszawie. W programie wizyty jest m.in. rozmowa z premier Beatą Szydło.

Barnier wcześniej spotkał się z wiceministrem spraw zagranicznych Konradem Szymańskim, który kieruje zespołem roboczym ds. Brexitu przy Komitecie ds. Europejskich.

Szymański ocenił rozmowę jako "bardzo owocną". "Szczegółowo omówiliśmy zróżnicowany stan negocjacji w sprawach prawa obywateli, porozumienia finansowego i problemu irlandzkiego" - poinformował wiceszef MSZ.

"Wymieniliśmy opinie na temat kształtu okresu przejściowego. Polska pozytywnie ocenia brytyjską propozycję, o ile będzie ona prowadziła do pełnego wykonania mandatu unijnego szczególnie w sprawie porozumienia finansowego" - podkreślił.

"Zachęcałem Michela Barniera do intensywnych prac nad modelem relacji UE-Wielka Brytania po ustaniu członkostwa" - dodał wiceminister.

W jego ocenie "w obopólnym interesie jest uporządkowany proces wyjścia, aby nasze firmy nie odczuwały nadmiernych zaburzeń w handlu".

"Nasz bilans handlowy jest rosnący, więc należymy do tej grupy państw, którym zależy na utrzymaniu beztaryfowych zasad handlu oraz zminimalizowaniu wszelkich barier o pozataryfowym charakterze. Jednak kluczowym kryterium jest tu zachowanie równych zasad konkurencji dla naszych firm rolno-spożywczych, meblarskich, usług transportowych, czy sektora AGD" - zaznaczył Szymański.

We wrześniowym wystąpieniu we Florencji Theresa May zapowiedziała, że Wielka Brytania liczy na wypracowanie okresu przejściowego po wyjściu z Unii Europejskiej, który może trwać "około dwóch lat". W tym czasie obowiązywałyby dotychczasowe zasady w relacjach między stronami - m.in. uczestnictwo Zjednoczonego Królestwa we wspólnym rynku i unii celnej, swoboda przepływu osób oraz jurysdykcja Trybunału Sprawiedliwości UE.

Wciąż trwa pierwszy etap negocjacji pomiędzy UE a Wielką Brytanią dotyczących wyjścia tego kraju z UE. By przejść do kolejnego etapu, konieczne jest porozumienie obu stron w trzech kwestiach: praw obywatelskich, granicy irlandzkiej oraz brytyjskich rozliczeń finansowych z unijnym budżetem.

Po ostatnim szczycie pod koniec października, UE i Wielka Brytania zobowiązały się do starań, by wykorzystane zostały wszystkie możliwości posunięcia rozmów w sprawie Brexitu do przodu. Z inicjatywy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska strona unijna postanowiła rozpocząć też wstępne wewnętrzne przygotowania do rozpoczęcia drugiego etapu, który będzie dotyczył kształtu przyszłych relacji Unii z Wielką Brytanią.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement