Marcin Gortat got 10 points for Wizards

Marcin Gortat zostaje zdobył 10 pkt. dla swojej drużyny (Fot. Getty Images)
Marcin Gortat of Poland got 10 points for Washington Wizards during match against San Antonio Spurs 102:99.

Przesądził o nim trzypunktowy rzutu najlepszego strzelca zespołu Bradleya Beala na 0,3 sekundy przed końcem spotkania. W ten sposób "Czarodzieje" wygrali drugi raz z rzędu z pięciokrotnym mistrzem i faworytem rozgrywek (ostatnio 13 stycznia 101:93, także na własnym parkiecie) i przerwali jego serię trzech zwycięstw w tym sezonie. Wcześniej przegrali z drużyną trenera Gregga Popovicha 17 kolejnych spotkań.

Polski środkowy rozpoczął mecz w pierwszej piątce i przebywał na parkiecie 28 minut, będąc szczególnie przydatnym w decydujących fragmentach czwartej kwarty, wygranej przez gospodarzy 36:26. Trafił w środę cztery z dziewięciu rzutów z gry i obydwa wolne. Miał osiem zbiórek (wszystkie w obronie) - najwięcej w zespole, asystę, blok, trzy straty i trzy faule.

W ekipie Wizards w czwartym kolejnym spotkaniu najlepszym strzelcem był Beal – 25 pkt. Wyróżnili się także Otto Porter – 19 i John Wall – 17, 13 asyst i cztery przechwyty.

Najwięcej punktów dla San Antonio zdobyli Kawhi Leonard – 23, Francuz Tony Parker – 17, Danny Green i Argentyńczyk Manu Ginobili – po 12. LaMarcus Aldridge miał double-double – 10 pkt i 14 zbiórek, a pilnowany przez Gortata Tim Duncan dodał osiem punktów, 12 zb. i pięć asyst.

Dla 39-letniego weterana był to 1336. mecz w lidze NBA, dzięki czemu wyprzedził Gary’ego Paytona, awansując na 10. miejsce w klasyfikacji wszech czasów. 33-letni Parker natomiast w 1000. spotkaniu wyszedł w pierwszej piątce zespołu. Obydwaj nie będą jednak mile wspominać środowego wieczoru.

W zaciętej końcówce, przy stanie 98:96 dla gospodarzy, ważną zbiórką w obronie popisał się Gortat. Spurs zdołali jeszcze wyrównać po trzypunktowym rzucie Parkera (99:99), ale koszykarze ze stolicy mieli 7,3 sekundy na akcję. Wall podał do Beala, a ten trafił zza łuku.

Spurs popełnili w hali Verizon Center aż 20 strat, przy 10 rywali. Wizards mają w lidze trzy zwycięstwa i porażkę, Spurs legitymują się bilansem 3-2. Ekipę "Czarodziejów" czekają teraz dwa wyjazdowe spotkania dzień po dniu: z Boston Celtics w piątek i Atlanta Hawks w sobotę.