Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Samotni i chorzy na depresję błędnie odczytują emocje?

Samotni i chorzy na depresję błędnie odczytują emocje?
Depresja wciąż jest dużą zagadką dla naukowców. Kolejne badania ujawniają nowe informacje na jej temat. (Fot. Getty Images)
Ludzie samotni często postrzegają innych ludzi jako smutnych, a osoby cierpiące na depresję mają kłopot ze wskazaniem u innych oznak radości i szczęścia. Tego, że samotnicy i chorzy na depresją nieprawidłowo odczytują emocje innych, dowiodło badanie przeprowadzone przez psychologów z londyńskiego Brunel University. Wyniki tych badań opublikowano na łamach 'Brain and Behavior'.
Reklama
Reklama

Zarówno samotność, jak i depresja są związane z różnymi trudnościami w przetwarzaniu informacji społecznych. Oba te stany często występują razem, trudno jest więc rozróżnić, które trudności wynikają z obu tych przypadłości, a które jedynie z samotności lub samej depresji. Teraz dr Survjit Cheeta i jej zespół z Brunel University London w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badania, dzięki którym możliwe jest rozróżnienie tych dwóch stanów.

Badacze zrekrutowali cztery grupy badanych: 21 osób, które wykazywały wysoki poziom zarówno samotności, jak i depresji, 11 osób samotnych z niskimi objawami depresji, oraz 10 uczestników z niskimi wynikami poczucia samotności, ale wysokimi wynikami depresji. Grupa kontrolna składała się z 35 osób - ci badani nie cierpieli na depresję ani nie byli samotni.

Zadaniem badanych było zidentyfikować emocje na zdjęciach 144 twarzy innych osób, które wyświetlano na komputerze. Prezentowane zdjęcia przedstawiały emocje o różnym natężeniu. Następnie uczestników poproszono o wybranie twarzy, która wyraża jedną z sześciu emocji - radość, smutek, złość, strach, obrzydzenie lub zaskoczenie.

Badacze zauważyli, że ludzie samotni bez problemu rozpoznawali twarze przedstawiające smutek, a jednocześnie mieli trudność ze wskazaniem osób przerażonych. Dodatkowo rzadziej określali miny "neutralne" jako szczęśliwe. Wyniki te są zgodne z wcześniejszymi badaniami, według których osoby samotne są dość stronnicze w przetwarzaniu niewerbalnych sygnałów emocjonalnych - mają skłonność do identyfikowania ich jako negatywnych.

Depresja z kolei wiązała się z mniejszą dokładnością w identyfikowaniu twarzy szczęśliwych, co według badaczy sugeruje, że osoby te również raczej negatywnie interpretują to, co dzieje się wokół nich. Z kolei osoby cierpiące zarówno na depresję, jak i samotne, częściej identyfikowały neutralne twarze jako smutne. Takie same wyniki uzyskano w przypadku osób zmagających się z jedną z tych trudności - zarówno osoby tylko samotne, lub tylko cierpiące na depresję twierdziły, że osoby, których mina była neutralna, są smutne. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama