Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Macron o przemówieniu May: Potrzeba wyjaśnień w kilku kwestiach

Macron o przemówieniu May: Potrzeba wyjaśnień w kilku kwestiach
Prezydent Francji Emanuel Macron oświadczył, nawiązując do przemówienia brytyjskiej premier Theresy May, że chce doprecyzowania, jeśli chodzi o prawa obywateli UE w Wielkiej Brytanii, finansowe warunki Brexitu i kwestię Irlandii.
Reklama
Reklama

"Dopóki te trzy kwestie nie zostaną wyjaśnione, nie będziemy w stanie pójść naprzód z resztą spraw" - zaznaczył.

Szefowa brytyjskiego rządu poruszyła wczoraj we Florencji m.in. kwestię uznania praw obywateli Wielkiej Brytanii mieszkających w krajach członkowskich UE i obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii.

"Chcemy, żebyście zostali; cenimy was i dziękujemy za wasz wkład w nasze życie. To było i pozostaje moim pierwszym celem w tych negocjacjach, aby zapewnić, żebyście mogli kontynuować swoje życie bez zmian" - zapewniła premier.

Jak dodała, prawa obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków, będą zapisane w umowie wyjścia i przeniesione do brytyjskiego prawa, a spory rozstrzygane będą w brytyjskich sądach, ale z braniem pod uwagę orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE, co powinno zagwarantować dodatkowy poziom zabezpieczenia ich statusu prawnego.

May zapewniła też, że Londyn uszanuje zobowiązania podjęte w trakcie jej członkostwa w UE. "Nie chcę, aby nasi partnerzy obawiali się, że będą musieli płacić więcej lub otrzymać mniej przez pozostały okres obecnego budżetu w wyniku naszej decyzji o opuszczeniu Wspólnoty" - powiedziała May.

Źródła w brytyjskim rządzie zapewniły, że nie jest planowana dalsza partycypacja Wielkiej Brytanii w budżecie UE po wygaśnięciu obecnych wieloletnich ram finansowych w 2020 r. Jak zaznaczono, Londyn nie zgodzi się także na dopłacanie za dostęp do unijnego rynku, zarówno w okresie przejściowym, jak i po jego zakończeniu.

Premier Irlandii Leo Varadkar wyraził szczególne zadowolenie z potwierdzenia przez May poparcia dla bezkonfliktowej granicy między Irlandią a Irlandią Północną, bez żadnej fizycznej infrastruktury.

Z kolei główny unijny negocjator Brexitu Michel Barnier w kwestii granicy irlandzkiej przypomniał, że celem Komisji Europejskiej jest zachowanie postanowień Porozumienia Wielkopiątkowego „we wszystkich jego wymiarach” oraz dbanie o jednolitość wspólnego rynku i unii celnej. Jego zdaniem propozycje Theresy May nie precyzują, jak Wielka Brytania chce zadbać o utrzymanie pokoju na wyspie.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama