MŚ w biegu na 100 km: Złote medale dla Amerykanina i Brytyjki

Brytyjka Ellie Greenwood najlepsza na świecie na 100 kilometrów (Fot. Facebook/Elllie Greenwood)
Amerykanin Max King rekordem kraju 6:27.43 oraz Brytyjka Ellie Greenwood - 7:30.48 zdobyli w stolicy Kataru Dausze złote medale mistrzostw świata w biegu na 100 km. Najlepszy z Polaków Tomasz Matusiak zajął 88. miejsce - 9:53.56.

Od startu szybkie tempo narzucili Rosjanin Wasilij Larkin i Japończyk Hideo Nojo. Do 20. kilometra wydawało się, że mogą poprawić rekord globu. Wtedy ton wydarzeniom na trasie zaczął nadawać King; przed półmetkiem oderwał się od grupy i objął prowadzenie.

W relacji na żywo komentatorzy mówili o show Amerykanina, który biegnąc lekko, bez większych objawów zmęczenia, komfortowo pochłaniał kolejne kilometry. Na mecie okazało się, że poprawił o prawie dwie minuty 30 sekund rekord USA Toma Johnsona z 1995 roku.

W rywalizacji kobiet na trzeciej pozycji uplasowała się Brytyjka polskiego pochodzenia Joanna Zakrzewski (7:42.02).