ME w karate kontaktowym: Polacy zdobyli 16 medali

W hali stołecznego Torwaru rywalizowało 350 zawodników z 26 krajów. (Fot. Getty Images)
Szesnaście medali, w tym sześć w kategoriach seniorskich 24. mistrzostw Europy w karate kontaktowym (shinkyokushin) wywalczyli w Warszawie reprezentanci Polski. W hali stołecznego Torwaru rywalizowało 350 zawodników z 26 krajów.

Jedyne złoto dla biało-czerwonych zdobył w kata Konrad Kozubowski (Opolski Klub Karate Kyokushin). Wśród czterech srebrnych trofeów znalazł się medal wywalczony przez Macieja Mazura (Bielańskiego Klubu Kyokushin Karate) w kategorii uznawanej za najważniejszą - kumite plus 90. W finałowej dogrywce absolwent warszawskiej AWF uległ Bułgarowi Waleriemu Dimitrowowi.

"To było wyrównane starcie, jednak po raz trzeci w karierze nie udało mi się pokonać dwunastokrotnego mistrza kontynentu. On zdominował karate w ostatnich latach, ale ja też daję za każdym razem z siebie wszystko i chyba za to najbardziej cenią mnie kibice" - stwierdził 24-letni Mazur.

Zawodnik mający już w dorobku dwa brązowe medale ME w kategorii 90 kg dodał, że dla niego karate to nie tylko walka, ale i "wgląd w samego siebie".

"Ostatecznie fart był po mojej stronie, ale muszę przyznać, że konfrontacje z Maćkiem są coraz trudniejsze. Od naszego ostatniego spotkania nabrał mięśni, jest dużo mocniejszy i odważniejszy" - przyznał trzykrotny zdobywca Pucharu Świata.

Brązowe medale kategorii seniorskich wywalczyli: Marek Wolny (TKS Karate Tarnowskie Góry, 90 kg), Gerard Will (Szczycieński Klub Karate Kyokushin, 80 kg) oraz wielokrotna mistrzyni kraju Agata Kaliciak (Wrocławski Klub Karate Kyokushin, +65 kg). W ocenie głównego organizatora zawodów Mariusza Mazura (prywatnie ojca wicemistrza) publiczność mogła oglądać karate na najwyższym poziomie.

"Shinkyokushin to esencja karate i dziś można się było o tym przekonać. Szkoda, że nie zdobyliśmy więcej złotych medali, ale to tylko podkreśla, jak trudno wywalczyć trofea imprezy tej rangi. Atmosfera na Torwarze była wspaniała, a nasi reprezentanci pokazali siłę, waleczność i serce" - podkreślił. Dodał, że kolejnym bardzo ważnym startem będą mistrzostwa świata na przełomie października i listopada w Tokio.

"Mamy zapewnionych pięć miejsc. Wśród faworytów wymieniamy jest mój syn Maciej. Przyszłoroczne mistrzostwa Europy odbędą się w Grecji, a w 2017 roku finał Pucharu Świata w kazachskiej Astanie" - poinformował.

Rok temu w poprzednich mistrzostwach Europy w Baku ekipa biało-czerwonych zdobyła dziewięć medali, w tym dwa wywalczyły seniorki Agata Kaliciak (srebro) i Marta Lubos (brąz).

Pierwsze ME w karate kyokushin odbyły się w Londynie w 1978 roku. Polska była gospodarzem imprezy w 1987 roku, a turniej rozegrano w Katowicach.