Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Londyńska policja do Polaków: Zgłaszajcie oszustwa ubezpieczeniowe

Londyńska policja do Polaków: Zgłaszajcie oszustwa ubezpieczeniowe
Colin Jemide: "Apelujemy o zgłaszanie oszustw ubezpieczeniowych". (Fot. Marcin Rychcik/Londynek.net)
Każdego roku kilka tysięcy imigrantów w Wielkiej Brytanii pada ofiarą nielegalnych brokerów ubezpieczeniowych. Przestępcy specjalnie celują w mniejszości narodowe licząc, że słabsza znajomość języka angielskiego i nieznajomość prawa pozwolą im na 'naciągnięcie' na rzekomo tańsze ubezpieczenia.
Reklama
Reklama

„Ofiarami przestępców pada wielu Polaków - sęk w tym, że nie chcą potem nam relacjonować dokładnie, na ile zostali oszukani i jak kontaktowali się z przestępcami” - twierdzi Colin Jemide z City of London Police, który odwiedził redakcję portalu Londynek.net w ramach spotkań z przedstawicielami polskiej społeczności.

„Bycie oszukanym to nic wstydliwego, a naszym zadaniem jest złapanie nielegalnych brokerów, bez świadków tego nie zrobimy” - dodał Jemide.

Wykupienie ubezpieczenia na samochód, podróż, zdrowie, czy polisę na życie w nielegalnym źródle nie tylko ma skutki finansowe, ale może mieć również poważne konsekwencje prawne.

"Załóżmy, że ktoś na przykład dał się nabrać na wyjątkową okazję i kupił ubezpieczenie na samochód u nielegalnego brokera i powoduje wypadek. Kierowca będzie przekonany, że jest ubezpieczony, ale policja nie będzie miała tego w swoim rejestrze. Właściciel auta straci nie tylko pieniądze, ale zostanie również ukarany punktami karnymi" - podkreślił pracownik policyjnej sekcji ds. oszustw ubezpieczeniowych.

Podobna sytuacja może doprowadzić również do tego, że żadna z dużych firm ubezpieczeniowych nie będzie z taką osobą chciała podpisać umowy, ponieważ korzystała ona z nielegalnego źródła.

Przestępcy dokładnie wiedzą, co robią i potrafią zacierać ślady. Klient jest przekonany, że wykupił ubezpieczenie zgodnie z prawem, tymczasem okazuje się, że zamiast oszczędności czekają go kolejne wydatki. Jak się uchronić przed oszustami?

Colin Jemide radzi, aby każdą ofertę sprawdzać w oficjalnych źródłach. Broker, który oferuje ubezpieczenie, powinien być zarejestrowany w Financial Services Register (https://register.fca.org.uk). Można tam również zatelefonować pod numer darmowej infolinii: 0800 1116768.

Kierowcy po wykupieniu ubezpieczenia na samochód powinni sprawdzić, czy w istocie są ubezpieczeni w MID, czyli Motor Insurance Database.

Podejrzenie powinny budzić wszelkie oferty w mediach społecznościowych - prawdziwi ubezpieczyciele nie pracują w ten sposób. „Nasze wątpliwości powinna budzić każda okazja z rodzaju za piękne, aby było prawdziwe” - zaznaczył Jemide.

Brytyjska policja zaczęła współpracę z polskimi placówkami dyplomatycznymi w Londynie i Manchesterze, aby uwrażliwić Polaków na czyhające w tej dziedzinie niebezpieczeństwa. City of London Police przygotowuje materiały pomocnicze dla polskiej społeczności, które dostępne będą za kilka tygodni.

„Najważniejsze jednak, aby każde oszustwo zgłaszać policji. Nikt się przez to nie narazi na śmieszność, taka sytuacja może zdarzyć się każdemu, a im więcej osób będzie nas informować o działalności nielegalnych brokerów tzw. ghost broker, tym szybciej schwytamy przestępców” - podsumował Colin Jemide.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama