Menu

Londyn budzi zdziwienie w UE. Chce być siedzibą unijnych agencji po Brexicie

Londyn budzi zdziwienie w UE. Chce być siedzibą unijnych agencji po Brexicie
Stawką gry są tysiące miejsc pracy. (Fot. Getty Images)
"Siedziby unijnych agencji muszą znajdować się na terytorium UE. Decyzja o zmianie obecnej siedziby agencji ds. leków oraz agencji ds. nadzoru bankowego w Londynie będzie decyzją 27 państw członkowskich" - zapewnił rzecznik KE Margaritis Schinas.
Reklama

"Financial Times" doniósł, że Wielka Brytania walczy o to, aby po Brexicie dwie ważne unijne agencje - Europejska Agencja ds. Leków i Europejski Urząd Nadzoru Bankowego - pozostały w Wielkiej Brytanii, co może spowodować zdziwienie w europejskich stolicach.

Według gazety, brytyjski minister ds. Brexitu David Davis nie zgadza się na to, żeby obie agencje i łącznie około 1000 pracowników musiało wynieść się z Londynu, chociaż w UE już pojawili się zainteresowani, którzy chcieliby, żeby agencje znalazły nowe siedziby w ich stolicach.

"Siedziby unijnych agencji muszą znajdować się na terytorium Unii Europejskiej. Decyzja o zmianie siedziby Europejskiej Agencji ds. Leków i Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego będzie decyzją 27 państw członkowskich. Nie będzie częścią negocjacji ws. Brexitu, ale raczej konsekwencją Brexitu. Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską i nie będzie miała nic do powiedzenia w sprawie lokalizacji unijnych agencji" - przekazał Schinas.

Jak dodał, zadaniem Wielkiej Brytanii będzie jedynie pomoc w przeniesieniu agencji do innego miasta w momencie, gdy zostanie znaleziona dla nich nowa siedziba.

Europejska Agencja ds. Leków (EMA) odpowiada za ochronę zdrowia ludzi i zwierząt poprzez ocenę produktów leczniczych. Ocenia wnioski o europejskie pozwolenie na dopuszczenie do sprzedaży leków. To największa unijna instytucja w Londynie, zatrudniająca 900 osób. Z rocznym budżetem w wysokości 322 mln euro, odwiedzana przez 36 tys. ekspertów rocznie, którzy przyjeżdżają pracować nad oceną leków, jest atrakcyjna dla unijnych stolic. Wśród wielu państw również Polska jest zainteresowana, żeby ta agencja przeniosła się do Warszawy.

 

  Komentarze


  • Bukszpan
   20 kwietnia 2017, 08:09

   Niestety,nie można zjeść ciastko i mieć ciastko.

  • Teoszek
   20 kwietnia 2017, 08:13

   Wielka Brytanio z biedy wyszłas przez żelazną damę i do biedy wrócisz przez żelazną damę.

  • Gosc 047
   20 kwietnia 2017, 08:52

   A co UK chce mieć ciastko i zjeść ciastko niestety Brexit mean Brexit nie ma €€€ do kasy agencji aktywów EU to musi być w EU a więc żegnaj 40% wpływów do budżetu UK a jak jeszcze Irlandia i Szkocja powiedzą Bye bye UK na rzecz EU to nagle tak GB budżet schludnie....

  • Ona
   20 kwietnia 2017, 13:33

   Ten okręt juź tonie.....

  • Grzegorz rozwadowski
   20 kwietnia 2017, 15:19

   Ja wlasnie mieszkanko kupilem tak w razie czego-

  • Felut84
   20 kwietnia 2017, 15:45

   ten okręt zatonął już dawno przez picie herbatki o 5 ))

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.05.2018
  GBP 4.912 złEUR 4.296 złUSD 3.639 złCHF 3.641 zł

  Sport


  Reklama