Menu

Londyn: Śledztwo wobec funkcjonariusza po śmierci aresztanta

Londyn: Śledztwo wobec funkcjonariusza po śmierci aresztanta
Śmierć 20-latka obiła się szerokim echem w Londynie. (Fot. Getty Images)
Niezależna komisja ds. skarg policyjnych (IPCC) poinformowała wczoraj o wszczęciu śledztwa ws. rażącego naruszenia obowiązków przez funkcjonariusza londyńskiej policji metropolitalnej, który w lipcu br. brał udział w zatrzymaniu 20-letniego Rashana Charlesa.
Reklama

Młody mężczyzna zmarł po tym, gdy podczas zatrzymania przez policjantów pospiesznie próbował połknąć mały pakunek, który - jak wykazały badania - zawierał mieszankę kofeiny i paracetamolu.

Jego śmierć wywołała kilkudniowe zamieszki w dzielnicy Hackney we wschodnim Londynie, w trakcie których protestujący starli się z policją, oskarżając ją o brutalność i instytucjonalny rasizm.

Wczoraj IPCC poinformowała, że jeden z policjantów interweniujących ws. Charlesa jest "objęty śledztwem ws. rażącego naruszenia obowiązków" i "mógł naruszyć standardy profesjonalnego zachowania w związku z zatrzymaniem i obezwładnieniem Rashana, a także wymaganym wsparciem medycznym".

Jak dodano, w toku badania skargi na działanie policjanta przejrzano nagrania z monitoringu i kamer, które mają na sobie funkcjonariusze w trakcie interwencji.

Policja metropolitalna w Londynie (Metropolitan Police) potwierdziła, że jest świadoma trwającego postępowania. Dodała, że "jest absolutnie kluczowe, aby wszystkie fakty dotyczące tego, co się stało, były ustalone najszybciej jak to możliwe przez niezależne zbadanie dostępnego materiału dowodowego".

"Wszyscy policjanci są w pełni świadomi, że zawsze ponoszą odpowiedzialność za swoje działania. Żaden oficer nie jest ponad prawem, a nawet nie chciałby być" - zaznaczono.

Jak podkreślono, rozpoczęcie śledztwa w tej sprawie nie oznacza uznania policjanta za winnego, a ostateczna decyzja zostanie podjęta wspólnie we współpracy z IPCC.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 15.01.2018
  GBP 4.690 złEUR 4.170 złUSD 3.401 złCHF 3.533 zł

  Sport


  Reklama